Nízkosacharidový spôsob stravovania bol trendom posledných rokov v snahe schudnúť, ale aj zdravšie žiť. Mnohí odborníci však pred týmto spôsobom dvíhali varovný prst a apelovali na zvýšené riziko srdcových chorôb.
Príjem na báze nízkosacharidových potravín a jedál totiž zahŕňa konzumáciu veľkého množstva nasýtených tukov, aké nájdeme napríklad aj v červenom mäse či masle. Niektoré štúdie napríklad poukazovali na prepojenie medzi konzumáciou mäsa a zdravotnými komplikáciami vrátane cukrovky, srdcových ochorení, rakoviny a obezity.
V tejto oblasti však nastal prelom a podľa portálu The New York Times svetlo sveta uzrela "jedna z najväčších a najprísnejších štúdií" v tejto oblasti, ktorá naznačuje, že ak máte nadváhu, strava s nízkym obsahom uhľohydrátov a vyšším obsahom tukov môže byť prospešná pre vaše kardiovaskulárne zdravie.
Menej sacharidov, viac tukov
Štúdia bola v časopise American Journal of Clinical Nutrition publikovaná 28. septembra tohto roku. Odborníci v rámci nej potvrdili,
že u ľudí trpiacich nadváhou a obezitou, ktorí zvýšili príjem tukov, ale znížili množstvo rafinovaných uhľohydrátov v strave, pritom však v jedálničku ponechali potraviny bohaté na vlákninu (čerstvé ovocie, zelenina, orechy, fazuľa a šošovica) zaznamenali výrazne nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Naopak, horšie dopadli tí, ktorí v diéte zvýšili príjem sacharidov a príjem tukov znížili. The New York Times uvádza, že zníženie rizikových faktorov metabolických chorôb bolo zaznamenané dokonca aj u ľudí, ktorí nahradili „zdravé“ celozrnné sacharidy (akými je hnedá ryža či celozrnný chlieb) potravinami s vyšším obsahom tuku.
Priebeh skúmania
Nová štúdia zahŕňala 164 dospelých s nadváhou a obezitou, väčšinou žien a mala dve fázy....
Zostáva vám 85% na dočítanie.