Tiež občas neviete, čo do chladničky patrí, čo tam skladovať nemusíte alebo čo by ste odtiaľ vyslovene mali vyhodiť? Nie ste sami. Potvrdzuje to aj názor Dona Schaffnera, profesora mikrobiológie potravín na Rutgersovej univerzite.
Upozorňuje, že zmätok v pravidlách skladovania môže spôsobovať aj to, že nerozlišujeme potraviny, ktoré síce obsahujú organizmy, kvôli ktorým potraviny vyzerajú aj chutia inak - a medzi patogénmi, ktoré spôsobujú zdravotné komplikácie.
"Dátumy minimálnej trvanlivosti nie sú exaktnou vedou," hovorí pre portál Reader´s Digest. "Nie je to tak, že by sa stav jedla zázračne zhoršil v priebehu noci." Potvrdzuje to aj Paul VanLandingham, člen fakulty v Center for Food and Beverage Management of Johnson & Wales University v Providence, ktorý v rozhovore pre portál WebMD vysvetlil, že sa dátum minimálnej trvanlivosti na balení týka skôr kvality než bezpečnosti.
Čiže deň, kedy je položka v obchode poslednýkrát, určuje to, dokedy je v najkvalitnejšom stave. To však neznamená, že nie je dobrá aj po tom. Chýb, ktoré sa od toho odvíjajú a ktorým veríme, je však viac.
Portál preto v tejto súvislosti priniesol prehľad omylov a upozornení, na ktoré si dať pri skladovaní v chladničke pozor: