Ako sa aktuálne cítite? Aké emócie pociťujete zoči-voči správam, ktoré prichádzajú?
Je to ťažké v tom, že to trvá už osem mesiacov. Nevzdávame sa, nastavujeme fungovanie po novom, ale neustále máme k dispozícii len informácie, na základe ktorých sa veľmi ťažko plánuje.
Napriek tomu sa s nimi snažíme pracovať, sme aktívni, čo sa týka komunikácie s ministerstvami, využívame všetky programy, ktoré sa využívať dajú. No veci sa stále menia a to je pre mňa ako majiteľa to najhoršie.
V gastronómii podnikáte osemnásť rokov. Je toto najväčšia kríza, akú ste zažili?
Určite áno. Hlavne preto, že na aktuálnu situáciu nemáme žiadny vplyv. Navyše sme za posledné roky investovali do nových prevádzok, či už na Slovensku, alebo v Česku (otvorenie samoobslužnej reštaurácie Obederia v Prahe a tretej prevádzky medzinárodnej siete Vapiano, pozn. red.), a teraz sme rátali s obdobím, keď sa nám investície začnú vracať.
Pandémia má svoj vývin. Ako presne sa na vašich podnikoch odráža? O koľko vám klesli tržby?
V apríli, keď sa reštaurácie zavreli, sme mali pokles 95 percent, v máji vyše 80. Počas júla a augusta, čo bolo najlepšie obdobie, bol pokles tržieb rádovo na úrovni 35 percent.
Leto ukázalo, že návyky zákazníkov sa nezmenili, že ľudia chcú chodiť do reštaurácií, tráviť čas vo svojom obľúbenom podniku. A v septembri, keď sa nám podarilo vyrovnať záväzky z jari – napríklad odložené odvody, dodávateľov atď., prišla druhá vlna a obmedzenia, ktoré spôsobili pokles tržieb znova.
Dnes sme na rovnakej úrovni ako v máji. Predpokladám, že nasledujúci mesiac, ak sa nič nezmení, budeme tam, kde v apríli. Kde sme začali, tam sme aj skončili. Keď sa pýtate, ako sa cítim, opísal by som to tak, že sme ako v hmle a nevieme, čo nastane, keď sa rozplynie.
Neprijíma podľa vás vláda správne rozhodnutia?
Podľa mňa sme zmeškali čas na konci leta, keď bol čas na prevenciu, následne sa nerozlišovali opatrenia podľa jednotlivých regiónov a počtu infikovaných. A na základe toho sa, samozrejme, začali robiť celoplošné opatrenia.
Naozaj sa s údivom dívam na to, aké slabé manažérske skúsenosti sme si z tej prvej vlny odniesli. Hovorilo sa, že druhá vlna bude už len o lokálnych obmedzeniach. Namiesto toho sa robia celoplošné lockdowny, ktoré ničia ekonomiku.
Nehovoriac o tom, ako to vplýva na psychiku. Ja si osobne stále myslím, že sekundárny efekt bude oveľa väčší, ako je vplyv ochorenia.
Reštaurácie môžu v tejto fáze fungovať na terasách a baliť jedlo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.