Do tradičnej marockej chuťovky môžete pridať aj bobkový list, škoricu, či klinčeky. Soľ však ich chuť takmer na sto percent prebije. Snímka: archív
„Stačí prvý pohár a stanete sa od nich závislí,“ varuje foodbloggerka Diana Henry a dodáva, že ani sa nenazdáte a budete ich pridávať do stredomorských zeleninových šalátov s olivovým olejom, k pečeným zemiakom s červenou cibuľou, k bulguru, kuskusu a strukovinám, marockému tagine...
Nuž – a ako si túto chuťovku zadovážiť? Prvoradý je robustný pohár – ideálne s klipovým uzatváraním a s objemom medzi pollitrom až litrom, ktorý dáte na 15 minút sterilizovať pri 140 stupňoch. K tomu hrubozrnná soľ a dostatok biocitrónov - približne 6 až 7 na pol litra. Ideálne tých s tenkou šupkou.
Ovocie dôkladne umyte, osušte, odstráňte stopky a pozdĺžne ho narežte na štvrtiny. Avšak nerozrežte – cieľom je, aby citrón na jednej strane držal pokope ideálne na jednom až dvoch centimetroch.
Prostredníctvom lyžičky napchajte do každého citróna čo najviac soli a natlačte ich do pohára. Každú vrstvu posypte ďalšou soľou. Pre ovocie platí to isté, čo pre citróny: čím viac ich dostanete do pohára, tým lepšie. S trochou šťastia vám citróny po stlačení vypustia dostatok šťavy na ich pohodlné prekrytie. V opačnom prípade môžete štavu doplniť z ďalších citrónov.
Pohár uzavrite a najmenej na tri týždne ho odložte na chladné a tmavé miesto. Občas ho môžete premiešať, aby sa soľ rovnomerne usadila v pohári. Akonáhle zistíte, že kôra je dostatočne mäkká (a tekutina získala čírosť), presuňte nádobu do chladničky. Nakladané citróny vám v nej vydržia najmenej rok. A na záver dôležité upozornenie: v prípade nakladaných citrónov sa nekonzumuje ich dužina, ale kôra.
Zdroj: theguardian.com