Píše sa rok 1927 a mladý ilustrátor Walt Disney nakreslí pre spoločnosť Universal Studios postavičku zubatého králika menom Oswald. Tento „šťastný zajac“ sa čoskoro stane miláčikom publika krátkych nemých filmov a jeho autor vychádzajúcou hviezdou animátorského neba.
No už o niekoľko mesiacov sa Disney a slávne filmové štúdiá rozkmotria a mladý ilustrátor premýšľa nad novou postavou, ktorú by stvárnil. V garáži v Kansas City, kde sídlilo prvé štúdio spoločnosti, zbadá niekoľko myší.
Jednu z nich naskicuje a nazve ju Mortimor. Disneyho manželke sa však meno zdá príliš naduté a navrhne čosi sviežejšie... 15. mája 1928 sa tak svet prvýkrát zoznámi s Mickeym Mousom ako s hlavným hrdinom nemého filmu Plane Crazy.
Na slávu si však Mickey musel počkať
až do tretej epizódy Parník Wilda, ktorá bola uvedená 18. novembra 1928 so synchrónnym ozvučením. A inovácie prichádzali ako na bežiacom páse. V epizóde Karnevalové dieťa Mickey prvýkrát prehovorí.
V roku 1929 sa Mickey prvý raz objaví so slávnymi bielymi rukavicami a v snímke Koncert kapely (1935) zas uchváti divákov svojou farebnosťou. Počas prvého desaťročia svojej existencie zažiaril Mickey vo viac ako stovke animovaných filmov. A v roku 1934 dostával viac listov než ktorákoľvek „živá“ hollywoodska hviezda.
Kult menom Mickey Mouse
Po druhej svetovej vojne sa Mickey začal čoraz viac sťahovať zo sveta filmu a premieňať sa na reklamnú značku, ktorú možno stretnúť doslova na každom kroku. Za marketingovým úspechom údajne stál najmä mladý manažér Herman Kamel, ktorý v roku 1932 podpísal so štúdiom zmluvu a od bratov Disneyovcov dostal plnú moc na predaj práv Mickeyho.
Narastajúcemu predaju sa musel začať prispôsobovať aj myšiakov život. Už si nemohol na plátne robiť, čo sa mu zachcelo. Čím ďalej, tým viac sa konzervoval do podoby ikony, ktorá je už skôr symbolom ako „živým“ stvorením.
Napriek tomu jeho sláva stúpala. V roku 1932 dostal Disney za Mickeyho čestného Oscara, v roku 1978 na 50. výročie svojho „narodenia“ získal ako vôbec prvá kreslená figúrka v histórii svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.
Jeho tvár či typické rysy poznajú aj dnešné deti, hoci skôr z oblečenia či plastového riadu ako z televíznych obrazoviek. Mickey Mouse sa stal kultom, ktorému na popularite neuberá ani to, že má na chrbte viac ako deväť krížikov.
Napriek tomu má detský svet už nových hrdinov, ktorí to možno nedotiahnu až na Hollywoodsky c...
Zostáva vám 85% na dočítanie.