StoryEditor

Prehliadka evolúcie v Bratislave: Prírodovedné múzeum otvára novú expozíciu antropológie

07.06.2021, 14:38
Autor:
TASRTASR
Mnohých zrejme prekvapí, že náš živočíšny druh sa postupne vyvíjal zo skupiny podobajúcej sa na hlodavcov, ktorí na zemi žili približne pred 60 miliónmi rokov.

Slovenské národné múzeum (SNM) - Prírodovedné múzeum otvára v utorok 8. júna expozíciu antropológie. K štyrom expozičným celkom pod spoločným názvom Zázrak prírody tak pribudne ďalší - Človek v čase a priestore.

"Skúšali sme to na našich deťoch a táto expozícia dostala najvyššie známky, som veľmi rád, že trochu netradičný spôsob inštalácie téme veľmi pomohol," uviedol na pondelkovom mediálnom dni generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

V galérii si pozrite ukážku z expozície:

Prehliadka evolúcie

"Expozícia vznikla po pätnástich rokoch absencie tohto v slovenskom múzejníctve málo zastúpeného vedného odboru, je veľmi žiaducou nielen pre školy, ale všetkých obyvateľov, pretože poznať sám seba je veľmi dôležité," dodal Ján Kautman, riaditeľ SNM - Prírodovedného múzea.

Novú expozíciu označil za minimálne učebnicu stredoškolskej antropológie. "Rozhodne je zaujímavé sa pozrieť na človeka nielen zo strany fyzikálnej, ale do istej miery aj kultúrnej antropológie," konštatovala Alena Šefčáková, autorka expozície, ktorú tvorí 23 panelov a 19 monitorov.

V úvodnej časti približuje korene vzniku človeka. Mnohých zrejme prekvapí, že náš živočíšny druh sa postupne vyvíjal zo skupiny podobajúcej sa na hlodavcov, ktorí na zemi žili približne pred 60 miliónmi rokov.

Múmie aj pravek

"Naše kosti pretrvávajú milióny rokov, práve to nám umožňuje stretnúť sa s minulými populáciami, kosti majú nesmiernu výpovednú hodnotu," podčiarkla.

Návštevník sa napríklad zoznámi aj s procesom mumifikácie, môže si pozrieť múmiu z pohrebiska staviteľov pyramíd i rakvu z hieroglyfmi. V ďalších častiach dostane odpovede na otázky ako Kde sú naše korene? Sme iní? Čo môžeme vypátrať, stretne sa s témami Človek a jeho najbližší príbuzní a predchodcovia, Človek a dedičnosť či Praveké umenie.

Téma je síce spracovaná odborne, no má atraktívne vizuálne stvárnenie. "Základná koncepcia výtvarného pohľadu na túto výstavu bola Platónova jaskyňa, je to akoby sa nachádzame v jaskyni a vidíme odraz reálneho sveta, iba tiene reálneho sveta z pohľadu vedca, ktorý skúma antropológiu," vysvetlil výtvarník Dušan Veverka k vizuálnej koncepcii objavovania.

"Návštevník, ktorý prichádza do výstavy, napriek tomu, že priestor sa mu zdá na prvý pohľad odhalený, počas putovania pochopí, že sa mu odhaľujú nové a nové informácie a exponáty, ktoré objavuje v malých ukrytých jaskyniach."

Súčasťou expozície sú aj paleoantropologické obrazové rekonštrukcie českého maliara a ilustrátora Zdeňka Buriana. "Využili sme ho nie ako obraz v galérii, ale ako exponát, ktorý dovysvetľuje tému," povedal Veverka.

Textová časť expozície zaujme širokú i odbornú verejnosť. Texty dopĺňajú interaktívne vstupy a predmety zo zbierok SNM - Prírodovedného múzea a Archeologického múzea, ako aj dokumentácia z archeologických výskumov doma i v zahraničí.

01 - Modified: 2021-06-02 15:29:14 - Feat.: 0 - Title: Čiernobiela Bratislava: Takto vyzeralo hlavné mesto v 50. a 60. rokoch minulého storočia 02 - Modified: 2021-05-11 14:44:03 - Feat.: 0 - Title: Lahôdka pre milovníkov umenia: V hlavnom meste sa predstaví výstava Potréty ženy 03 - Modified: 2021-05-19 09:57:38 - Feat.: 0 - Title: Festival talianskej kultúry sa začne v Žiline výstavou významného maliara Corrada Cagliho
01 - Modified: 2022-08-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Cirque du Soleil opäť na Slovensku už v septembri 2022. Prečítajte si, aké dychberúce kúsky v Bratislave, počas show, Corteo predstaví! 02 - Modified: 2022-07-25 07:39:04 - Feat.: - Title: Expozícia, na ktorú nemá každý žalúdok. Zberateľ ľudských kostí predstavuje jednu z najväčších zbierok 03 - Modified: 2022-07-12 07:34:29 - Feat.: - Title: Zomrel otec ikonickej zvučky z filmovej série o agentovi Jamesovi Bondovi 04 - Modified: 2022-07-11 08:37:31 - Feat.: - Title: Organizátor podľa SĽUK-u hrubo porušil zmluvu. Súbor odmieta vystupovať na akcii, kde bude Smer s Chmelárom 05 - Modified: 2022-07-08 07:42:58 - Feat.: - Title: Kultúrny tip: O pár dní otvorí svoje brány festival, ktorý oživuje zabudnuté pamiatky a opustené miesta
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
09. august 2022 06:20