Napriek tomu, že film, nakrútený podľa skutočného príbehu divákov dojal už niekoľkokrát predtým, mnohí si ho napriek tomu pozrú zas. Málokto však vie, ako vlastne v skutočnosti jeho pravý majiteľ vyzeral a takisto aj ako vyzeral hrdina, ktorý aj po smrti ostal verný svojmu pánovi.
Najvernejší pes Hačikó (Hachikō) a jeho majiteľ profesor Hidesaburó Ueno: V galérii prinášame fotografie skutočného majiteľa a jeho verného psa:
Skutočnou postavou, ktorou sa film inšpiroval bol v roku 1924 Hidesaburó Ueno, japonský vedec, ktorý sa venoval inžinierstvu v oblasti poľnohospodárstva. Na fakulte poľnohospodárstva, Tokijskej univerzity (tej istej, kde študoval) pôsobil najskôr ako asistent profesora, neskôr ako profesor.
Slávu verného psa rozpútal študent
Hidesaburo Ueno sa z práce vracal každý deň, v rovnaký čas a jeho pes ho rovnako tak každý deň verne čakal na nástupišti vlakovej stanice Shibuya. V máji 1925 sa však z práce nevrátil, priamo uprostred prednášky nečakane zomrel v dôsledku krvácania do mozgu.
A napriek tomu, že Hačikóa Ueno navždy opustil, aj po jeho smrti pravidelne chodieval na stanicu a svojho pána čakal, kým sa nevráti z práce. Hačikó čakal na svojho pána celkovo po dobu neuveriteľných 11 rokov.
Hovorí sa dokonca, že deň predtým, ako profesor zomrel, bol pes nepokojný a všemožne sa snažil zabrániť mu, aby šiel do práce. Hačikóa si vzali profesorovi príbuzní, po neustálych útekoch si ho však nakoniec osvojil profesorov záhradník, ktorý poznal Hačikóa odmalička.
Zlatá Akita sa ale na stanicu vracať neprestala a každý deň čakala, že z vlaku o štvrtej vystúpi pán Ueno. Enormný záujem verejnosti sa spustil po tom, ako bývalý študent profesora Uena uverejnil niekoľko článkov o Hačikóovej pozoruhodnej lojalite
V roku 1932 bol jeden z týchto článkov publikovaný v novinách Asahi Šinbun, na čo spustil celonárodný záujem o zvieracieho hrdinu.
Symbol oddanosti a priateľstva
Hačikó zomrel 8. marca 1935, kedy bolo jeho telo bolo nájdené na Tokijskej ulici. Jeho pozostatky však ostali zachované. Zreparované boli nakoniec vystavené v japonskom Národnom vedeckom múzeu v Tokiu, uvádza Telegraph.
Bronzová socha Hačikóa stojí do dnešného dňa na vlakovej stanici Shibuya v Tokiu, kde Hačikó verne čakal na svojho pána, každý deň až do osudného okamihu.
Jeho vernosť pamiatke pána dojíma dodnes nielen obyvateľov Japonska, ktorí ho považujú za exemplárny príklad oddanosti, ale aj celý svet.