Žiadne vedecké odvetvie nemá natoľko slabé výsledky ako futurológia. Nerozporujú to dokonca ani futurológovia. Zdá sa, že oveľa lepšie táto disciplína funguje, keď vám viac než na výsledku záleží na zábave. Žltokožia rodina je dôkazom.
A zrejme ním nebude ani to, že pred rodinou Homera Simpsona si žiadne animované postavy nedovolili vysmievať sa vlastným chlebodarcom či vypúšťať zo svojich kreslených úst hlášky o semiotike a Veľkej Fermatovej vete. Ich revolúcia mieri hlbšie.
Zrodení zo zdesenia
Tesne pred ich pracovným stretnutím však tvorcu prepadol strach, že spoluprácou s Brooksom príde o autorské práva. Vyhecovalo ho to natoľko, že do 15 minút radšej naskicoval čosi úplne nové: žlté, no napodiv „ľudské“. Zrodili sa Simpsonovci.
Pätica, narýchlo pokrstená podľa členov Mattovej rodiny (áno, naozaj má otca Homera, matku Marge či sestry Lízu a Maggie; jedine Bart vznikol prešmyčkou slova brat, teda fagan) bodovala okamžite. Najskôr v Brooksovej kancelárii, neskôr v krátkych animovaných skečoch spomínanej Tracey Ullman Show.
Americká televízia Fox sa preto rozhodla pre revolučný čin: ako prvá v dejinách televízie nasadila do hlavného vysielacieho času animovaný seriál. A tým tie dejiny navždy prepísala. Jazyky expertov však tvrdia, že o zotrvaní seriálu na „prime time“ bolo rozhodnuté ešte predtým, ako diváci vyslovili svoje nadšené áno.
„Okamžite si ich totiž obľúbil aj Rupert Murdoch, majiteľ televízie Fox,“ vyjadril sa mediálny analytik Milan Kruml. A Simpsonovci sa mu za jeho nepodmienečnú lásku odvtedy odvďačujú nielen nevyberanými fórmi (viď napríklad epizódu, kde vyzývajú na ignoráciu televízie Fox, lebo vlastní továrne na chemické zbrane), no predovšetkým – miliardovými ziskmi.
Pravidlo 21. smiechu
„Do tejto šlamastiky nás priviedla naša vlastná tuposť. A tuposť nás z nej zase dostane.“
Zostáva vám 62% na dočítanie.