StoryEditor

Troch mušketierov pozná snáď každý. Skutočný d’Artagnan však žil a toto je jeho hrdý príbeh

21.01.2022, 15:00
Bol špiónom, vykonávateľom delikátnych úloh, zatýkal prominentné osoby, pašoval depeše. A vždy stál na strane mocných, bol oddaným, nikdy nepochybujúcim služobníkom ich politiky.

Milovník a bojovník, plný života, hrdý, inteligentný, trochu mladícky bláznivý a inokedy príliš bezbranný voči volaniu srdca, vždy však ušľachtilý, spravodlivý, morálny a rytiersky.

Z Dumasových Troch mušketierov vyčnieva svojou charakteristickosťou nad všetkými hlavnými postavami, literárne vykreslenie d'Artagnana je však asi niekde uprostred. Fiktívnou postavou mladý čakateľ na mušketiersky angažmán nie je, uvádza portál iDnes.cz.

A Dumas to v predslove k románu poctivo priznal. Vysvetlil, že pri štúdiu diel o kráľovi Ľudovítovi XIV. narazil v knižnici na knihu mušketiera a spisovateľa Gatiena de Courtilza de Sandras nazvanú Pamäte pána d'Artagnana, vydanú v Amsterdame v roku 1700.

Priznal, že týmto príbehom prepadol už od prvej zápletky, v ktorej autor d'Artagnanovými slovami popisuje, ako na ceste ku kapitánovi mušketierov narazil na pánov Porthosa, Aramisa a Athosa.

V de Sandrasovej verzii boli mimochodom bratia. Dumas bol tak unesený, že svojou fantáziou d'Artagnanove osudy rozviedol ďalej. To však nemení nič na tom, že d'Artagnan skutočne žil.

Z Gaskoňska do veľkého Paríža

Narodil sa ako Charles de Batz de Castelmore asi v roku 1611 až 1615 pri dedinke Lupiac v juhozápadnom Francúzsku, ako odhalil až začiatkom dvadsiateho storočia historik Charles Samaran. Jeho rodný kamenný dom, ktorý má dnes dve poschodia, stojí pri dedine dodnes.

Bol najmladším z troch bratov a troch sestier, jeho rodina balansovala medzi šľachtickým a obchodníckym pôvodom a nepatrila medzi najmajetnejších. Napriek tomu sa malému Charlesovi dostalo vzdelania v odboroch ako matematika, zemepis, samozrejme francúzsky jazyk, ale aj vo veľmi praktických schopnostiach, akými vtedy boli jazda na koni a základy šermu.

Túžil po...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 22:10