StoryEditor

Fóbie naše každodenné. Prečo sa bojíme davov, psov, dier či klaunov a ktorý strach je nákazlivý?

28.01.2022, 13:00
Autor:
HNHN
Nemecký filozof Friedrich Nietzsche označoval strach za „matku morálky“.

Strach v nás mobilizuje obranné mechanizmy a pripravuje organizmus človeka na zdolanie extrémnych výziev. Kľúčovými spúšťačmi sú hormóny adrenalín a noradrenalín. Mobilizujú telo aj myseľ.

Pokiaľ ich však máme nadbytok, napáchajú viac škôd ako úžitku. Zatemnia nám mozog a nie sme schopní racionálne sa správať. Ako učebnicový príklad sa uvádza prípad amerického vojenského výsadkára, ktorý prišiel o život pri zoskoku v Kórejskej vojne.

Zabil sa, pretože si omylom vzal padák prispôsobený pre ľavákov. Keď nenahmatal šnúru na otváranie padáku na jej obvyklom mieste, prepadol panike. Holými prstami si rozorval uniformu a kožu na tele v miestach, kde obvykle šnúru nahmatal. Na záchranu života mu pritom stačilo, aby siahol len o kúsok vedľa.

Je prirodzené, že sa nás zmocní hrôza, keď sa na nás na prechode rúti kamión. Nie je však normálne, keď sa človek bojí vstúpiť na prechod vo chvíli, keď autá v oboch smeroch zastavili a čakajú, až chodec prejde na druhú stranu.

Chorobný strach označovaný ako fóbia prenasleduje svoje obete dlhodobo a výrazne ich obmedzuje v bežnom živote. Ľudia nedokážu fóbiu zvládnuť, aj keď si jasne uvedomujú, že ich obava nemá racionálne jadro.

Fóbie nie sú pritom vzácne. V určitom období života sa s nimi stretáva jedna desatina všetkých ľudí. Podľa niektorých výskumov je počet fóbií dokonca dvakrát vyšší. Ženy trpia fóbiami dvakrát častejšie ako muži.

Niektoré z nich, ktoré vynikajú nad ostatnými svojou nezvyčajnosťou, si pozrite v galérii:

Strach zo strachu

„Bojím sa strachu,“ priznáva Catherine Destivelleová. Francúzska horolezkyňa má pritom pre strach dôvod. Vo svetových veľhorách podnikla množstvo dych berúcich výstupov.

Ako prvá žena napríklad vystúpila sama na vrchol alpského Eigeru - obávanú „stenu smrti“. Hviezda horolezeckého športu celkom iste nemôže trpieť akrofóbiou čiže chorobným strachom z výšok.

„Strach zo strachu“ označovaný v extrémnych prípadoch ako fobofóbia má však v jej prípade logické odôvodnenie.

Škótsky horolezec Hamish MacInnes vykreslil vo svojej knihe „Vysoké drámy“ výstup strmým ľadovcovým svahom na severoamerickú horu Grand Teton, počas ktorého jeden z horolezcov prepadol strachu z pádu do hlbín.

V panike sa odviazal od istiaceho lana a bez akéhokoľvek zaistenia začal zostupovať do údolia. Čoskoro uviazol. So záchranármi, ktorí sa mu snažili pomôcť, bojoval tak vehementne, že ho museli pred transportom do bezpečia omráčiť.

Keď sa muž prebral zo šoku, nepamätal si z celého incidentu vôbec nič. Catherine Destivelleová sa nebála, ani keď jej pri výstupe severnou stenou Eigeru zíva...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-09-18 15:05:16 - Feat.: 0 - Title: Máriu opľul dlhoročný priateľ, lebo je zaočkovaná. Psychológ prirovnáva vakcinačnú rozpoltenosť k mečiarizmu 02 - Modified: 2021-12-06 13:06:05 - Feat.: 0 - Title: Čo tvorí osobnosť? Psychopatom sa darí vo veľkých firmách. Ešte viac ich je v politike, tvrdí psychológ 03 - Modified: 2021-12-17 06:40:29 - Feat.: 0 - Title: Psychológ o agresii aj súcite: Dav vieme manipulovať, meniť jeho názory. V anonymite sme odvážni a zlí 04 - Modified: 2022-01-10 17:37:58 - Feat.: 0 - Title: Útok v Miloslavove: Ľudia už dávnejšie volali, že je tam "feťácky brloh", kam chodievajú mladiství z okolia
01 - Modified: 2023-01-23 13:00:00 - Feat.: - Title: Chceš si pokecať s Ježišom, Lincolnom či Hitlerom? V novej aplikácii je online viac ako 20-tisíc mŕtvych osobností 02 - Modified: 2023-01-18 21:33:51 - Feat.: - Title: Nemecký expert v HNtelevízii: Rozdiel medzi Českom a Slovenskom je oveľa väčší, ako som predpokladal 03 - Modified: 2023-01-12 12:43:23 - Feat.: - Title: Pandorina skrinka princa Harryho: Pozrite si výber toho najzaujímavejšieho z knihy Náhradník 04 - Modified: 2023-01-11 23:00:00 - Feat.: - Title: Katarína Nádaská: Santa Claus má korene v Grécku. My sme mali zas pohanské sviatky s praktikami mágie 05 - Modified: 2023-01-11 08:35:29 - Feat.: - Title: Zlaté glóbusy v znamení diverzity: V hlavných kategóriách bodovali Spielberg aj Rod draka
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
02. február 2023 05:24