Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
18.12.2021, 00:00

Psychológ o agresii aj súcite: Dav vieme manipulovať, meniť jeho názory. V anonymite sme odvážni a zlí

  • Je Darwinova teória o prežití tých najsilnejších v rozpore s ľudskou charitou a empatiou?
  • Prečo sa množia kurzy na zvládanie zlosti? A naozaj pribúda agresie kvôli sociálnym sieťam?
  • O užitočnom hneve, prirodzenej zlosti aj súcite hovoríme so psychológom Vladimírom Svobodom (51).
  • „Náš mozog sa vyvinul tak, aby citlivo vnímal trápenie okolia a snažil sa ho riešiť, lebo utrpenie druhých nám nerobí dobre,“ tvrdí.
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Téma.
Psychológ o agresii aj súcite: Dav vieme manipulovať, meniť jeho názory. V anonymite sme odvážni a zlí
Zdroj: MAFRA/Michal Sváček

Je nezvládaný hnev, zlosť a agresia problém dnešnej spoločnosti, o ktorej sa hovorí, že je rozdelená ako nikdy predtým?

Hnev pocíti občas každý a zároveň máme dojem, že by sme sa zaň mali hanbiť. Pocit viny, ktorý cítime po jeho výbuchu, nie je práve príjemný, rovnako ako jeho následky – väčšinou teda hnev, zlosť a agresiu v sebe potláčame a dusíme. Zlosť však nie je správanie, ale emócia, ktorá je nám vrodená a má v prežití človeka nezastupiteľný význam. Je to neuropsychologické vyburcovanie ochrannej reakcie, ak máme pocit, že sme v nebezpečenstve. Do tela sa nám privalí celá kaskáda hormónov. Adrenalín, kortizol, a dokonca naše mimické svaly varujú druhých ľudí, že sme pripravení na boj. Americký profesor psychológie Ernest Harburg z Michiganskej univerzity viedol mnohoročný klinický výskum, ktorý jasne preukázal, že osoby, ktoré v sebe skrývali a dusili zlosť, keď boli obeťou nefér rokovaní, mali oveľa vyšší výskyt kardiovaskulárnych ochorení.

Dá sa nepotlačovaný príval hnevu pozitívne využiť?

Zdroj: Archív HN

​Často nás môže nabudiť na konanie dobra a boj proti nespravodlivosti. Názory na to, čo je žiaduce a čo je už agresia, sa, samozrejme, môžu líšiť. Napríklad firemní personalisti radi vyberajú na vedúce miesta manažérov s temnou triádou. To je porucha osobnosti, keď sa u jednej osoby vyskytuje zároveň malígny narcizmus (velikášstvo, prehnaný obdiv k sebe samému, ale v najhoršej zhubnej forme,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.