Slovo kouč sme pred niekoľkými rokmi takmer nepoznali. Keď už, tak vďaka športu. Hokejový kouč, tenisový kouč, to sme počúvali, ale inak?
Koučovia životní, manažérski, podnikateľskí, výkonnostní, kariérni, vzťahoví, rodinní, sexuálni... Skúsme si zadať do internetového vyhľadávače slovo kouč, prípadne sa poobhliadnime po knihách, ktoré majú toto slovo v názve.
Kto to urobí, získa asi pocit, že jediný možný spôsob, ako kvalitne žiť, prináša nutnosť mať svojho kouča. A mnohí, keď po čase dospejú k presvedčeniu, že im kouč výrazne zlepšil život, sa opojení pocitom šťastia rozhodujú sami stať koučmi a pracovať na výchove ďalších, budúcich šťastných koučov.
Keď k tomu pripočítame, že v spoločnosti sa vyskytuje enormný výskyt ľudí typu narcis či samostredný jedinec, je premnoženie koučov v podstate neodvrátiteľné a pochopiteľné. Platiť si niekoho, kto s nami pracuje na tom, aby sme boli úspešnejší, nám dodá pocit určitej výnimočnosti a dôležitosti.
Nie div, že sa odmeny koučov za hodinové sedenie pohybujú od niekoľko desiatok až po stovky eur. Ak sa teraz niekomu „pretáčajú panenky“ pri predstave, že niekto platí dobrovoľne tisíce niekomu, kto mu hovorí, že má byť aktívnejší a viac v sám seba veriť, nemal by podliehať predstave, že koučovanie je jeden veľký podvod.
Nie je. Ide však o to, akého kouča si pustíte do života. Koučovaniu sa totiž venujú ľudia s bohatými životnými skúsenosťami, ktorí sú vážení a úspešní, v odbore sa vzdelávajú a ich spôsob myslenia a práca môžu veľmi motivovať. Rovnako tak sa mu však venujú napríklad umelci, ktorí práve nemajú veľa rolí či koncertov, a tak si urobili kurz koučingu, aby mali, ako sa hovorí, do čoho pichnúť.
Spoznaj sám seba
„Počet koučov, zdá sa, rastie geometrickým radom. Aj samotná asociácia koučov upozorňuje na fakt, že mnoho z tých, ktorí na trhu pôsobia, poskytuje nekvalitné služby a že na niektorých kurzoch koučovacích zručností sa za značné peniaze ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.