Vysávaj podľa štvorcov. Vysávaš koberec, takže si ho musíš opticky rozdeliť na nejaké štvorce. Povysávaš jeden štvorec, potom druhý... A nie že to chvíľu „šmrdláš“ takto a potom inak, to jednoducho nejde.
To je jeden z najslávnejších výrokov v televíznom programe Výmena manželiek. Jeho autor sa vpísal do virtuálnych dejín, jeho vety leteli internetom závratnou rýchlosťou a diel, v ktorom bol hrdinom, si ľudia opätovne púšťali ako diví.
Televízny divák, ktorý niekedy – dobrovoľne alebo náhodou – prišiel do kontaktu s touto reláciou, môže nadobudnúť dojem, že v českých a slovenských domácnostiach neexistuje zaujímavejšia a obľúbenejšia činnosť ako neustále utieranie, pranie,
vysávanie, hľadanie smietok prachu a vzájomné kritizovanie, pokiaľ sa smietka či nedajbože nejaká iná nečistota nájde.
Keď táto reality šou začínala, išlo v nej predovšetkým o to, konfrontovať život rodín z rôznych sociálnych vrstiev a rôznych prostredí. Tak sa napríklad matka jedného dieťaťa z úhľadného domčeka, manželka pracovitého a dobre zarábajúceho manžela, dostala do rodiny, ktorá mala štyri deti, potýkala sa s chudobou a otec sa váľal na gauči s fľašou piva.
Niektoré diely boli šokujúce, niektoré vtipné, niektoré smutné. Po rokoch sa relácia výrazne zmenila. Aktéri sú takmer výhradne zo slabých sociálnych vrstiev s rôznymi problémami, ktorých hlavnou motiváciou, aby si zahrali, je finančná odmena.
Avšak jedno zostalo rovnaké: stále sa rieši, kto má alebo nemá upratané. Program je olympiádou v tom, kto má doma menej špiny a „bordelu“. Kamera nabieha do rohu a nachádza chuchvalec prachu.
A tamto je pavučinka. Preboha, chladnička zapácha. A tu majú špinavý sporák, no fuj, to by sa u nás stať nemohlo! Tisíce ľudí v ďalších dňoch radostne preberajú na sociálnych sieťach, ako je možné, že má niekto doma také nadrobené či porozhadzované.
My máme čisto
Na jednej strane túto televíznu kalamajku môžeme brať ako snahu prilákať záujem zveličením problémov, na strane druhej ide o správu o našom vzťahu k čistote a poriadku.
Neuprataná domácnosť sa neodpúšťa. Kvalita ženy sa posudzuje podľa toho, ako má doma „vycúdené“. Ak nemá, je zle. Potvrdzuje to Irena Reifová, sociologička, ktorá...
Zostáva vám 85% na dočítanie.