Inšpiratívny motivátor, ktorý pochádza z Tatier. SNÍMKA: Archív Vlada Zboja
StoryEditor

Netradiční motivátori: Muži, ktorí vám majú čo povedať

22.06.2022, 00:00
  • Horolezec, ktorý zliezol takmer všetky osemtisícovky a často balansoval na hranici života a smrti.
  • Mladý muž, ktorého ani zničujúca diagnóza neprinútila vzdať sa, či bezdomovec, čo sa vypracoval na úspešného biznismena.
  • Inšpirujte sa ich príbehmi a myšlienkami.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN magazíne.

Keď sa povie motivátor, mnohí si predstavia chlapíka v dokonale padnúcom obleku, ktorý svojím plamenným prejavom dovádza vypredanú sálu k aplauzu. Úspešnými a vyhľadávanými koučmi však nemusia byť len biznismeni a vizionári, ale aj ľudia, o ktorých by ste to na prvý pohľad nepovedali. Zoznámte sa s trojicou, ktorá sa tak trochu vymyká z davu.

Vlado Zboja: Od skál k manažovaniu

Za prvým nemusíme cestovať ďaleko, máme ho totiž u nás pod Tatrami. Aj keď rodáka z Habovky to odmlada ťahalo na vyššie hory. Vyštudoval teoretickú fyziku a neskôr trénerstvo akrobatického lyžovania, v tomto odvetví je dokonca československým vicemajstrom.

Okrem vedy pracoval tiež ako tréner, inštruktor lyžovania, paraglidingu a parašutizmu. No najmä liezol. Mocne ho priťahovali kopce, najmä tie najvyššie. Horolezectvo sa pre Vlada Zboju stalo vášňou, ktorá ho však niekoľkokrát takmer stála život. Napríklad pri výstupe na päťtisícovku Mirali v Tadžikistane sa s ním zo steny odtrhol kus skaly.

Napriek isteniu si pri na viacerých miestach zlomil obe nohy a spolu s kamarátom im trvalo týždeň, kým sa dostali do civilizácie. Alebo keď sa na Novej Guinei dostal počas cesty džungľou do konfliktu s miestnym kmeňom praktizujúcim kanibalizmus.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.
22. jún 2022 00:06