Sacheen Littlefeatherová pred sochou Oscara držiaca vyhlásenie Marlona Branda na 45. ročníku udeľovania Oscarov v Los Angeles. SNÍMKA: Wikipedia.org
StoryEditor

Akadémia sa po 50 rokoch ospravedlnila herečke z kmeňa Apačov za poníženie na Oscaroch

16.08.2022, 14:17
Autor:
ČTKČTK
  • Aktivistka a herečka v roku 1973 v priamom prenose odmietla za Marlona Brandoa Oscara. Ten ju poslal namiesto seba ako reakciu na zlú reprezentáciu pôvodných obyvateľov Ameriky.
  • Herečka bola vystavená urážkam, diváci ju vypískali a John Wayne v zákulisí zúril a musela ho krotiť ochranka.
  • "Hlboko sa vám ospravedlňujeme a zároveň vám vyjadrujeme úprimný obdiv," napísal bývalý predseda Akadémie filmového umenia a vied herečke v liste ako ospravedlnenie po 50 rokoch.
  • Jej prejav bol podľa organizátorov prvým politickým vyhlásením na televíznom ceremoniáli. 

Americká filmová akadémia sa ospravedlnila indiánskej aktivistke a herečke z kmeňa Apačov Márii Louise Cruzovej, známej ako Sacheen Littlefeather, za urážky, ktorým čelila po svojom prejave na Oscaroch. Umelkyňa pred takmer 50 rokmi vystúpila na slávnostnom ceremoniále namiesto herca Marlona Branda, aby prehovorila o zobrazovaní pôvodných obyvateľov Ameriky v hollywoodskych filmoch, ale bola vypískaná z pódia. Informoval o tom portál BBC News.

Herečku vypískali

Záznam si pozrite vo videu: 

Aktivistka a herečka v roku 1973 v priamom televíznom prenose odmietla Oscara, ktorého získal Marlon Brando za film Krstný otec. Brando odmietol ocenenie za najlepšieho herca kvôli zlej reprezentácii pôvodných obyvateľov Ameriky americkým filmovým priemyslom a poslal vtedy namiesto seba 26-ročnú Cruzovú odetú do šiat a obuvi z jelenice.

Akadémia uviedla, že herečka bola po svojom krátkom prejave vystavená "neoprávneným a neopodstatneným" urážkam. Niektorí diváci ju vypískali. Hviezda westernov John Wayne, ktorý bol v tom čase v zákulisí, údajne zúril a muselo ho krotiť šesť členov ochranky.

"Nikdy som si nemyslela, že sa dožijem dňa, keď si toto vypočujem," povedala Cruzová portálu The Hollywood Reporter. Jej prejav bol podľa organizátorov prvým politickým vyhlásením na televíznom ceremoniáli, čím odštartovala trend, ktorý trvá dodnes.

Zlom po 50 rokoch

V televízii ho videlo 85 miliónov ľudí. Niektoré médiá po tejto udalosti uvádzali, že Cruzová nie je skutočnou indiánkou, ale že s prejavom súhlasila preto, aby pomohla svojej hereckej kariére. Niektorí špekulovali, že by mohla byť Brandovou milenkou. Cruzová BBC pre povedala, že všetky tieto tvrdenia sú nepravdivé.

"Emocionálna záťaž, ktorú ste prežili a dopady na vašu vlastnú kariéru v našom odvetví sú nenapraviteľné. Odvaha, ktorú ste preukázali, zostávala príliš dlho nedocenená. Za to sa vám hlboko ospravedlňujeme a zároveň vám vyjadrujeme úprimný obdiv," napísal David Rubin, bývalý predseda Akadémie filmového umenia a vied herečke v liste, ktorý bol zverejnený v pondelok. Rubin uviedol, že prejav na 45. ročníku udeľovania Oscarov "nám naďalej pripomína nutnosť rešpektu a dôležitosť ľudskej dôstojnosti".

Múzeum filmovej akadémie usporiada v septembri akciu, na ktorej herečka prehovorí o svojom vystúpení na Oscaroch v roku 1973 a o budúcnosti zastúpenia pôvodných obyvateľov na filmovom plátne.

"My Indiáni sme veľmi trpezliví ľudia - je to len 50 rokov!" uviedla 75-ročná herečka v reakcii na ospravedlnenie. "Musíme si v tomto ohľade zachovať zmysel pre humor za všetkých okolností. Je to naša metóda prežitia," dodala.

01 - Modified: 2022-08-16 11:54:44 - Feat.: 0 - Title: Elvis Presley: Nesmrteľnosť si vybojoval životom aj smrťou. Čo podporuje teóriu, že kráľ ešte žije?
01 - Modified: 2023-09-18 15:00:00 - Feat.: - Title: Od vrcholového športu k filmom pre dospelých: Skutočný príbeh Andrey Absolonovej mieri do kín 02 - Modified: 2023-09-18 13:42:51 - Feat.: - Title: Život a umenie naprieč dekádami: Výročie rozdelenia Československa pripomenie SNG týmito výstavami 03 - Modified: 2023-09-16 22:00:00 - Feat.: - Title: Nedožitá štyridsiatka Amy Winehouse: Emočná intenzita ju živila aj zabila 04 - Modified: 2023-09-12 16:40:35 - Feat.: - Title: Ocenili najlepšie knihy Prešovského samosprávneho kraja za rok 2022 05 - Modified: 2023-09-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Rybník telo ženy neprijal. Do krvavej rodinnej aféry bol zapletený celý statok a rodina
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
18. september 2023 17:44