Keď docent Aleš Kaplan pózuje na bežeckom ovále Fakulty telesnej výchovy a športu (FTVS) Univerzity Karlovej, je na ňom vidno nervozitu. Nie je zvyknutý na pozornosť objektívov, a to aj napriek tomu, že bol ako kondičný tréner futbalovej reprezentácie pri najväčších zápasoch v kvalifikácii na EURO 2012, s českými basketbalistkami sa zúčastnil olympiády v Londýne v roku 2012 alebo bol aj pri tom, keď Česko získalo striebro na domácich majstrovstvách sveta v roku 2010.
„Nie som žiadna modelka,“ zdôrazňuje. Keď ho však necháme rozbehnúť sa, nepokoj už na ňom nie je poznať. Kaplan vystrelí s prekvapivou rýchlosťou a z každého jeho pohybu je poznať precíznosť a sebavedomie.
Amatérskemu behu sa venujú státisíce Čechov. Behajú správne?
Kľúčovou motiváciou u amatérskych bežcov býva nadšenie. Je to aj záležitosť životného štýlu a v istom zmysle aj trendu, ktorý ešte zosilnel po covide. To je úplne v poriadku, zásadnou otázkou každého odborníka však vždy musí byť, ako je na behanie pripravený pohybový aparát daného bežca. A tam už sa môže objaviť mnoho problémov. Najväčšie riziko hrozí u takzvaných sviatočných bežcov, ktorí sa napríklad stavia s kamarátmi, že zabehnú maratón či polmaratón a ich telo tú záťaž jednoducho nezvládne.
Mali by takíto ľudia spolupracovať s trénerom?
Je to lepšie. Školený tréner sa totiž na takéhoto človeka pozrie a ihneď ho začne vnímať v kontexte. Bude sa pýtať na jeho tréningovú históriu, a pokiaľ žiadna neexistuje, urobí najlepšie, keď daného jedinca začne radšej prehovárať, aby preteky posunul na ďalší rok. Ani športová tréningová história však nie je všetko. Raz sa nám na prijímačkách na fakulte stalo, že skolabovalo dievča, ktoré bolo jednoducho v strese. Pripravená bola v rámci možností dobre. Na štúdiu na FTVS jej však natoľko záležalo, že sa u nej vplyvom stresu dostavil hypoglykemický a následne aj kolapsový stav.
Čo bežecká technika? Dá sa zhrnúť do niekoľkých všeobecných poučiek?
To by bolo na samostatnú kapitolu. Každý človek je jedinečný a utvára si aj jedinečný spôsob behu. Do istej miery to nemusí vadiť, hlavné je, že je ten spôsob účinný pre daného bežca. Emil Zátopek robil z konvenčného pohľadu množstvo technických nedostatkov, získal však štyri olympijské zlaté medaily. Sú však isté veci, ktoré sú pre beh vyslovene kontraproduktívne - a tam už to môže byť problém.
Aké sú tie najčastejšie technické nedostatky?
Rozdelil by som ich do dvoch skupín.
Zostáva vám 75% na dočítanie.