Začiatkom roka je záujemcov o sformovanie postavy tradične viac. Nové tváre však zo športovísk po pár týždňoch miznú. Prečo? „Chcú výsledok okamžite. Ak sa nedostaví, tak to bohužiaľ často vzdajú,“ myslí si český fitness tréner Karel Frýd, ktorý pôsobil napríklad ako kondičný kouč futsalistov Sparty Praha či futbalistov Viktorie Žižkov. Teraz trénuje najmä svojich klientov vo fitness centre na pražskom Chodove.
Hovorí sa, že fitness tréner je zároveň psychológ, je to pravda?
Rozhodne, fitness tréner je hlavne psychológ. Najskôr musíte ľudí spoznať, potom im pripraviť tréningový plán na mieru a vycítiť, aký ku klientovi zvoliť prístup. Ja sa napríklad rozprávam s ľuďmi otvorene, nerád chodím okolo horúcej kaše. Narovinu im poviem, čo si myslím. A oni sú ku mne tiež väčšinou úprimní. Niekedy príde klient unavený po práci a povie: Vieš, mne sa dneska k tebe strašne nechcelo. Ale potom odchádza spokojný a nabitý endorfínmi. Časom sa z klienta a trénera stávajú priatelia, to je tá ideálna možnosť.
Čo od vás klienti chcú najviac?
Schudnúť a sformovať postavu. Niektorí športujú, ale potrebujú získať novú motiváciu: zmeniť prostredie a pridať nové cviky.
Ako často by sme mali cvičiť?
Začiatočník dvakrát až trikrát týždenne, určite nie denne. Druhý deň po výkone totiž telo bolí najviac, pretože svalové vlákna sa trhajú. Zo všetkého najdôležitejšia je strava, to je základ. Keď nastavíte správne stravovacie návyky a pridáte pohyb, tak vám to telo vráti skvelým výsledkom.
Je lepšie cvičiť nalačno?
Pokiaľ chcete schudnúť, tak áno. Proces odvodnenia a spaľovania tukov je potom výraznejší. Ideálne je kardio, maximálne 40 až 50 minút chôdze či behu s dôrazom na pitný režim. Poznám to sám na sebe.
Zostáva vám 69% na dočítanie.