Niekedy sa to začína nenápadne a mimovoľne. Poznámkou či drobnou výčitkou. Niekedy to prerastie až do otvoreného násilia či týrania. A niekedy sa roky, ba desaťročia motáme vo zväzkoch, ktoré nás nerobia šťastnými, vysávajú z nás energiu a otravujú nám dušu.
Medziľudské vzťahy nie sú čiernobiele ani lineárne, ich komplikovanosť a komplexnosť neraz prevyšuje úroveň najzložitejších výpočtov, ktorých sú dnes schopné vysokorýchlostné superpočítače. Denne do nich vstupuje množstvo premenných vytvárajúcich bezpočet variácií a situácií.
Aj v tom najharmonickejšom vzťahu (a je jedno, či hovoríme o partnerskom alebo o vzťahoch v rodine či na pracovisku) to niekedy zaškrípe, niečo sa „zadrhne“. Ako však zistiť, kedy je toho príliš? Čo všetko s nami môžu nedobré „zapletenia“ narobiť a ako začarovaný kruh preťať?
Dá sa vôbec takto poznačený vzťah opraviť či zachrániť? A kedy je nutné z neho iba vycúvať? Pokiaľ si aj vy pravidelne kladiete akosi priveľa otázok, prípadne vám ich kladie vaše okolie, možno vám pomôžu odpovede, ktoré sme sa spolu s odborníkmi snažili nájsť.
Unavené zväzky
Pojem toxický vzťah je momentálne dosť módny a ako sa zhodujú i psychológovia, aj dosť nadužívaný. Prvýkrát ho použila americká expertka na komunikáciu Lillian Glass v roku 1995 v knihe Toxic People alebo tiež Jedovatí ľudia.
Načala tým éru uvedomovania si toho, ako a či nám koexistencia s niektorými ľuďmi môže škodiť. „Zjednodušene sa dá povedať, že ide o akýkoľvek vzťah, v ktorom sa ľudia nepodporujú, sú málo súdržní, majú medzi sebou konflikty, súperia medzi sebou, nerešpektujú sa navzájom a jeden druhého ničia,“ priblížila psychologička Lucie Skalíková pre český magazín Ona DNES.
„Taký vzťah, keď negatívne zážitky prevažujú nad pozitívnymi, je trvalo nepríjemný. Jedného alebo aj oboch aktérov ničia psychicky, emočne a v dôsledku dlhodobého stresu aj fyzicky,“ pokračuje s tým, že zďaleka nejde iba o na prvý pohľad nezdravé vzťahy, v ktorých podstatnú úlohu zastávajú alkohol, drogy, násilie či agresie.
I my sa zameriame predovšetkým na tie, z ktorých účastníci neodchádzajú s modrinami. Ale na vzťahy, ktoré sa zdanlivo nevymykajú normálu, prípadne si minimálne jedna zo strán neuvedomuje ich zhubnosť.
Zostáva vám 79% na dočítanie.