Život sa teraz čoraz viac presúva do virtuálu. Čo to robí s našou dušou?
Existuje krásna knižka Svietiace deti od psychiatra Nicholasa Kardarasa, o poruchách vznikajúcich tým, že sa dieťa alebo dospievajúci jedinec nalepí na počítač či telefón. A môže to dotiahnuť až do úplného zblbnutia, takže potom vlastne nevie, či je tam, alebo tu
Ukazuje sa, že žiariace obrazovky aktivujú dopamín v mozgu podobne ako sex. Čo sa dáva do súvislosti práve s poruchami, ako je ADHD, úzkosť, depresia, zvýšená agresivita, dokonca psychóza. Paradoxne totiž takéto posielanie lajkov a smajlíkov a visenie na sociálnych sieťach je strata skutočného kontaktu. A my ľudia sme stvorení do húfu.
Takže keď ja vám urobím toto (pohladí ma po paži), nenahradí to ani desaťtisíc lajkov. Kedysi mi niekto niečo poslal a napísal na to, aby som mu dal lajk. A ja som si hovoril: nemyslel snáď Lajku? Toho chudáka mŕtveho ruského psa, čo lieta okolo zemegule?
Takže u generácie vyrastenej na počítačoch čakáte viac psychických problémov?
Áno. Psychické problémy pribúdajú mimochodom tiež preto, že v podstate skoro všetko, čomu sa predtým hovorilo sedem hlavných hriechov, už sú dnes choroby.
Ako to myslíte?
Pýcha, lakomstvo, závisť, hnev, smilstvo, nestriedmosť a lenivosť sa postupne stali novými chorobami. Zo smilstva je závislosť na sexe, pýcha je teraz zdravé sebavedomie, oprávnená asertivita. Z obžerstva je obezita – a v rámci „korektnosti“ sa už ani nesmie hovoriť, že je niekto obézny, ale že má metabolický syndróm.
Z lenivosti sa stala prokrastinácia. A z hnevu je ADHD, čiže hyperaktívna porucha pozornosti. Mimochodom, viete, že napríklad Edison bol taký roztržitý, že ho matka musela zobrať zo školy a prvé dva roky učiť doma? Dnes by na to dostal lieky a zvedavosť by ho prešla.
Zostáva vám 88% na dočítanie.