Keď sa naplno obnovia priame lety medzi Čínou a Európou, vráti sa na paluby čínskych aeroliniek zvyk, ktorý Európana zarazí: letušky krátko po vzlete ponúkajú horúcu vodu. Číňania ju preferujú nielen preto, že studená kohútiková voda v Číne je bez prevarenia často škodlivá.
Vysvetlenie hľadajme aj v tradičnej čínskej medicíne. Tá vychádza z filozofie, že človek zostáva zdravý pri rovnováhe vnútorných síl „jin“ a „jang“, pričom horúca voda ako nápoj z kategórie „jin“ slúži na ochladzovanie vnútornej energie, obnovu krvného obehu a telesnej harmónie. Preto si Číňania vozia horúcu vodu aj v termoskách a v hotelových izbách vyžadujú rýchlovarné kanvice.
Osem dní, šesť krajín
Čínski turisti žasnú, že je u nás turistom voľne prístupné prezidentské sídlo. Nechápu, prečo sme takí obézni a prečo sa radi opaľujeme. Najmä čínske turistky chodia so slnečníkmi alebo s pokrývkou hlavy, čo má okrem zdravotného aj kultúrno-historický dôvod.
„Tak v starovekej Číne, ako aj v ázijskej kultúre všeobecne bývala biela, bledá pleť znamením elitného spoločenského postavenia. Opálení boli len roľníci a podradné robotnícke profesie pracujúce na priamom slnku. V mentalite Číňanov sa držia presvedčenia: čím máš belšiu tvár, tým si úspešnejší,“ vysvetľuje Mikuláš Nozar, ktorý po štúdiách filológie a študijnom pobyte v Číne začal čínskych turistov sprevádzať.
Čínski turisti pôsobia stádovito. Vychádza to nielen z kolektivistického zmýšľania, príčina je aj v jazykovej bariére. V cudzej krajine sú bezvýhradne odkázaní na sprievodcu, preto mu ochotne odovzdajú pasy, aby za nich vybavil aj prihlásenie v hoteli.
Zostáva vám 87% na dočítanie.