Jesenný splín, známy aj ako sezónna afektívna porucha, je stav, keď ľudia pociťujú zhoršenie nálady a energie predovšetkým počas jesenných a zimných mesiacov. Tento jav môže byť vyvolaný niekoľkými faktormi, medzi ktoré patria napr. skracujúce sa dni a nedostatok prirodzeného slnečného svetla. Chladnejšie počasie a časté daždivé dni môžu tiež obmedzovať vonkajšie aktivity, čo vedie k pocitom izolácie a melanchólie. Navyše, prechod medzi letným aktívnym obdobím a pokojnejšou jeseňou môže spôsobiť stres a vyčerpanie. Tieto faktory kombinovane môžu prispieť k pocitom smútku, únavy a jesennému splínu.
Svetlo nad zlato
Počas jesenných mesiacov je denného svetla menej, preto je dôležité využiť každú príležitosť. Krátke prechádzky počas poludnia alebo rána môžu pomôcť načerpať potrebnú dávku svetla, ktoré podporuje produkciu serotonínu, hormónu zodpovedného za dobrú náladu. Pokiaľ je vonku slnečno, vyrazte na čerstvý vzduch – aj krátky pobyt na slnku môže zlepšiť vašu náladu.
Vyplávajte endorfíny pohybom
Fyzická aktivita je osvedčeným spôsobom ako zlepšiť psychickú pohodu. Pohyb uvoľňuje endorfíny, čo sú hormóny šťastia, a pomáha znižovať stres. Nemusíte sa venovať intenzívnym športom, stačia pravidelné prechádzky, jazda na bicykli alebo domáce cvičenie. Nájdite si aktivitu, ktorá vás baví a robí vám radosť.
Pozor na to, čo jete
Tiež strava môže ovplyvňovať vašu náladu. Snažte sa jesť vyvážene a zaradiť do svojho jedálnička potraviny bohaté na vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny. Skvelými zdrojmi sú tučné ryby (napr. losos, tuniak alebo makrela), ďalej orechy a semienka, a tiež listová zelenina. Skvelým pomocníkom proti zlej nálade je aj horká čokoláda. Tá totiž obsahuje flavonoidy, ktoré podporujú dobrý pocit a zlepšujú kognitívne funkcie. Snažte sa vyhýbať prejedaniu či konzumácii príliš mastných a sladkých jedál, ktoré môžu spôsobiť únavu a zlú náladu.
Nepodceňujte spánok
Kvalitný a dostatočný spánok je zásadný pre udržanie dobrej nálady a energie. Snažte sa chodiť spať a vstávať v rovnakom čase každý deň a vytvorte si pred spaním relaxačnú rutinu. Najlepší spánok dosiahnete v tmavej miestnosti, v ktorej nie je ani veľmi zima alebo horúco. Ideálna teplota by mala byť okolo 18-19 stupňov. Pred spaním je vhodné v spálni vyvetrať a prevlhčiť tak vzduch. Nepodceňte ani výber kvalitného matraca a obliečky. Miestnosť určená na spánok by mala byť ladená do neutrálnych tónov a farieb. Jasným farbám ako červená, fialová a oranžová sa radšej vyhnite.
Obráťte sa o pomoc k prírode
Už naše babičky a prababičky hľadali pomoc v prírode. Výbornými pomocníkmi v boji proti stresu a úzkosti sú totiž aj bylinky. Medzi tie najúčinnejšie patrí medovka lekárska, mučenka, harmanček, ľubovník, levanduľa alebo valeriána lekárska. Pokiaľ nepatríte medzi fanúšikov bylinných čajov, na upokojenie a zlepšenie nálady pomáha aj obľúbený zelený čaj.
Kúpite výhodne na zlekarne.sk
Pomocník z lekárne
So zmiernením stresu a napätia vám môžu pomôcť aj výživové doplnky. V lekárni sa poobzerajte po prípravku De-press. Ten obsahuje unikátnu kombináciu bylín na čele s valeriánou lekárskou pre správnu hladinu krvného tlaku a lepšie zvládanie stresu, ďalej tiež medovkou pre celkové uvoľnenie a pozitívnu náladu. Šafran tieto účinky posilňuje, urýchľuje ich nástup a pomáha pri pocitoch úzkosti. Súčasťou výživového doplnku je aj vysoká dávka L-tryptofánu (zdroja tzv. hormónu šťastia), vitamínu B6 a horčíka pre zníženie únavy a vyčerpania.
Zvládnutie jesennej depresie a zlej nálady môžu byť výzvou, ale vďaka osvedčeným radám a tipom je možné udržať si dobrú náladu aj v tomto pochmúrnom období.