StoryEditor

Bojkot nevídaných rozmerov: Pripravovaná hra zo sveta Harryho Pottera je v nemilosti

03.03.2021, 13:00
Zdá sa, že hra je v tejto chvíli hlavným nepriateľom a vhodné je ju už len kritizovať.

Kontroverzia okolo hry na motívy príbehov J.K. Rowlingovej nemá konca. Internetoví aktivisti tentoraz obvinili jedného z vývojárov hry za jeho názory vymedzujúce sa proti nim a vyhlásili zákaz o zakladaní propagačných aktivít k tejto hre.

Známe herné fórum Resetera zakázalo všetkým svojim užívateľom (v roku 2018 web prekročil počet 40-tisíc diskutérov) vytvárať nové propagačné diskusie o hre Hogwarts Legacy: žiadne lákanie na nové trailery, debaty o pripravovaných herných prvkoch a mechanizmoch, čiže žiadna radosť z pripravovanej hry.

Vo videu si pozrite upútavku na hru Hogwarts Legacy:

Prečo? Dôvodom bol člen vývojárskeho tímu hry, Troy Leavitt, ktorý v minulosti prevádzkoval kanál na serveri YouTube, kde sa vymedzoval voči témam ako kampaň MeToo, Gamergate a propagoval konzervatívne názory.

Leavitt sa obhajuje tým, že jeho zamestnávateľ (Warner Bros.) o jeho názoroch na YouTube vedel už pred tým, než ho vo februári 2018 prijali do štúdia Avalanche Software.

Predpísaná kritika?

Aj keď sa o hre užívatelia Resetery môžu baviť v rámci všeobecných diskusií, faktom ostáva, že hra zo sveta Harryho Pottera je v tejto chvíli hlavným nepriateľom a vhodné je ju už len kritizovať.

Ak by sa niekto z užívateľov o hre vyjadroval v zmysle "na čo sa tešíte a čo v hre bude alebo nebude", má smolu.

Administrátori Resetery túto stopku diskusií o hre zdôvodňujú prítomnosťou konzervatívneho vývojára, ale aj samotnou autorkou knižnej ságy o Harry Potterovi J. K. Rowlingovou, s ktorou má tiež mnoho hráčov a internetových aktivistov problém.

Spisovateľka na Twitteri zdieľala vlani komentár s názvom Vytvorme rovnoprávnejší postcovidový svet pre ľudí, ktorí menštruujú. Práve označenie "ľudia, ktorí menštruujú" Rowlingovú udivilo a pýtala sa, či sa pre nich vytvorí aj nové slovo, pretože to sú podľa nej jednoznačne ženy. Za to si vyslúžila kritiku od aktivistov za práva transsexuálov.

Bojkot nevídaných rozmerov

Je to údajne vôbec prvýkrát, čo takto veľké herné fórum zvolilo drastické kroky, aby zabránilo popularizácii hry, pretože nesúhlasí s názormi jej autorov. Administrátori hry v minulosti vo veľkom potláčali "nevhodné témy" súvisiace s hrou Cyberpunk 2077, avšak plošný zákaz takéhoto rozmeru nakoniec nepadol.

Zákaz na fóre Resetera platí až do priblíženia sa dátumu vydania, ktorý je odsunutý na rok 2022. Potom sa uvidí, či voľné diskusia o hre ustúpia. Je však jasné, že to nastane len v prípade, že by im herné štúdio vyšlo v ústrety a poriadne zatlačilo na pílu, napríklad vo forme vyhodenia kontroverzného člena tímu, dištancom od J. K. Rowlingovej alebo nejakou inou formou ústupku.

20. máj 2022 05:34