StoryEditor

Môžeme sa smiať z 20-ročných technológií, no Rusi nás držia v šachu. Majú kľúčovú výhodu

08.05.2022, 00:01
Rusko nepatrí k technologickým lídrom, no sú tu faktory, ktoré im aj v dobe najtvrdších sankcií hrajú do karát.

V dôsledku invázie Ruska na Ukrajine sa viaceré západné technologické spoločnosti rozhodli pozastaviť spoluprácu a dodávky tovaru do Ruska. O tom, ako sa s tým táto krajina pokúša vysporiadať sme sa v štúdiu HN televízie porozprávali s Ondrejom Mackom, šéfredaktorom magazínu Touch IT. 

Boli sme v minulosti svedkami podobnej technologickej blokády?

Zatiaľ, čo si spomínam, nie. Sankcie boli aj v minulosti, voči rôznym krajinám, ale boli skôr „kozmetické". Teraz sú skutočné. Rusov sa konkrétne dotýkajú. Spoločnosti, na ktorých stojí vývoj, ako Intel, NVIDIA, fakticky ukončili spoluprácu a prestávajú s dodávkami, zastúpením v Rusku. Predstavuje to vážny problém.

Čo sa stane s krajinou, v ktorej zo dňa na deň nastane takáto situácia?

Zásoby ešte majú. Zo dňa na deň bolo síce vykonané rozhodnutie, ale zariadenia sa ešte dajú kúpiť. Rusi sa však časom dostanú do situácie, že si chcú kúpiť nový iPhone, ale nebude k dispozícii. Netýka sa to len nákupu nových zariadení, ale aj dodávky komponentov, servisu produktov, záruky. 

Čo teda čaká tamojšie technologické spoločnosti?

Rusi stoja pred otázkou, ako sa s tým vysporiadať. Ak chcú dobehnúť svet, vytvoria si vlastnú polovodičovú ekonomiku. Kedysi sa to dalo, spomeňme si na RVHP a budú v podstate samostatne fungovať ako pod skleneným zvonom.

Vtedy bol technologicky vyspelejší západný svet a potom naša izolovaná oblasť, kde vývoj zaostával tak 20 rokov. A to sa stane teraz zrejme v Rusku. Rusi však už ohlásili investície v biliónoch rubľov, ktoré chcú investovať do vývoja fabrík, procesorov, zariadení. No dobehnúť svet nie je jednoduché.

Ako veľmi je Rusko technologicky závislé od ďalších krajín?

V máločom je samostatné. Existujú vlastné prototypy ruských notebookov, majú aj vlastné procesory ruskej výroby. Dá sa s tým pracovať, ale nie je to také jednoduché. Technologické zaostávanie za okolitým svetom je naozaj na úrovni asi dvoch-troch desaťročí. Sú bytostne závislí na dodávkach komponentov ako procesory, RAMky a podobne. Z toho by vedeli vytvoriť zariadenia jednoduchšie. Avšak niečo takéto už nebude k dispozícii.

Ani veľké svetové spoločnosti, ktoré roky produkujú polovodiče, nie sú aktuálne schopné pokryť...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 06:55