Nech si kúpime akýkoľvek veľký pevný disk, jedného dňa sa zrejme zaplní. Riešením je napríklad zakúpenie nového disku s väčšou kapacitou či prídavného pevného disku. V posledných mesiacoch však ich ceny kvôli záplavám v Thajsku raketovo stúpli a len veľmi pomaly klesajú na pôvodné úrovne. Napríklad za externý disk s kapacitou 500 GB je dnes potrebné zaplatiť okolo 80 – 90 eur, kým „pred krízou“ sa dali v podobných cenách kúpiť i dvojnásobne veľké disky.
Čistenie pár kliknutiami
Kúpu disku by ste si mali zvážiť. Na pôvodnom disku totiž môžete mať i množstvo dát, ktoré nepotrebujeme. Veľa priestoru napríklad zaberajú rôzne dočasné odkladacie súbory, história alebo staré zálohy.
Ak nechceme komplikovane prechádzať po zložkách pevného disku a hľadať nadbytočné súbory, môžeme si pomôcť bezplatnými pomocníkmi. Tie spravia „špinavú prácu“ za nás a navyše pridajú bonusové funkcie navyše. Prípadne sa môžeme spoľahnúť na prvky, ktoré obsahuje priamo operačný systém Windows.
V Prieskumníkovi si môžeme nechať zobraziť všetky dostupné diskové jednotky v počítači, kliknúť na vybranú z nich a cez kontextové menu zvoliť vlastnosti. Následne sa ponúknu voľby na vyčistenie obsahu pevného disku, ako aj možnosť jeho kompresie. Tým vieme ušetriť nemálo priestoru, ale po kompresii bude systém pomalší a dáta ťažšie obnoviteľné v prípade poruchy.
Ďalšou možnosťou je spoľahnúť sa na programy, ktoré si možno bezplatne doinštalovať. Podobné „čističe“ operačného systému Windows fungujú na zhodnom princípe. Stačí spustiť kontrolu pevného disku a potom odsúhlasiť odstránenie nadbytočných súborov. Výsledkom bude štatistika, ktorá nám zobrazí, koľko priestoru sme ušetrili. Pokojne môže ísť o stovky megabajtov, ktoré nám doteraz chýbali.
Medzi najznámejšie podobné čističe patrí CCleaner. Popri platforme Windows PC podporuje aj Mac počítače. Zvládne vymazanie histórie, dočasných odkladacích súborov či cookies jednotlivých internetových prehliadačov, vysype obsah koša (Recycle Bin), odstráni zoznam naposledy otvorených dokumentov a mnohé iné. Plní tak nielen „čistiacu“ úlohu, ale zároveň chráni naše súkromie. Pomáha zamiesť stopy napríklad po práci s internetovým prehliadačom. CCleaner je zadarmo, podporuje všetky novšie Windows a vie komunikovať v rôznych jazykoch vrátane slovenčiny. Z bonusových funkcií vie opraviť systémové problémy, či pomôže pri odinštalácii programov z počítača. Tie často zaberajú stovky megabajtov a často niektoré ani vôbec nepotrebujeme.
Na podobnom princípe pracuje aj aplikácia Xleaner. Opäť ide o bezplatný program. Z oboch programov existujú aj prenosné verzie, ktoré nevyžadujú inštaláciu a možno ich spúšťať aj z USB kľúča. Dajú sa tak prečistiť aj počítače, ku ktorým nemáme práva inštalovať programy.
Ako na zdvojené súbory
Osobitnú pozornosť si pri uvoľňovaní priestoru na disku zasluhujú duplicitné súbory. Možno sa to nezdá, no na pevnom disku sa po určitom čase môže „povaľovať“ nemalé množstvo súborov so zhodným obsahom. Napríklad rôzne dvakrát skopírované fotografie či videá či staré zálohy s tým istým obsahom.
Vyhľadať duplicitné súbory môžeme aj cez Prieskumníka vo Windows. Stačí si zatriediť zoznam súborov podľa parametrov ako dátum, veľkosť či názov položky. Ak sú v iných adresátoch, možno použiť vyhľadávanie.
Opäť však podávajú pomocnú ruku softvérové nástroje. Skontrolujú disk a pomôžu pri odstránení duplikátov. K najlepším patria Duplicate Cleaner alebo Duplicate File Finder.
Využiť môžeme i nástroje, ktorými vieme skomprimovať celé adresáre, teda stlačiť ich do menších „balíkov“. Podobnú kompresiu využijeme pri prenášaní či uchovávaní dát. Výborným archivátorom je napríklad bezplatný PeaZip. Komprimačné nástroje sú len málo účinné pri hudbe typu MP3 či obrázkoch vo formáte jpg či png, keďže tie sú už „stlačené“. Zídu sa na videá v málo úsporných formátoch, staršie typy dokumentov s vloženými obrázkami, tabuľky či prezentácie.