StoryEditor

Lietajúca doska odnesie človeka rýchlosťou auta, má ju dostať armáda

20.04.2016, 14:30
Je to taký osobný prepravný dron, ktorý ovládate pomocou náklonov ako pri jazde na Segway. Tento však lieta vo vzduchu. Prvý prototyp už je síce hotový, ale cesta k modelu pre bežného užívateľa je ešte dlhá.

Asi tiež poznáte ten pocit, keď sa pozriete na video na internete a pomyslíte si, že ukazuje nereálne veci, spravidla spojené s marketingovou kampaňou. Podobne sa cítili v redakcii portálu iDNES.cz, keď prvýkrát videli video akéhosi malého osobného lietajúceho stroja, ktorý mal užívateľ pripevnený pod nohami.

Podrobnejšie pátranie však ukázalo, že zariadenie s označením Flyboard Air s najväčšou pravdepodobnosťou funguje presne tak, ako je na videách kolujúcich na internete vidieť.

Vyrobili ho vo firme Zapata Racing, ktorá je známa podobnými strojmi (volajú sa Flyboard bez slova Air), ktoré namiesto vzduchu na vznášanie využívajú prúd vody. Dlhú dobu vraj premýšľali, ako sa zaobísť bez prívodu vody, ktorá je potrebná na udržanie Flyboardu vo vzduchu.

Na projekte modelu Air pracovali podľa zakladateľa firmy Franka Zapatu zhruba štyri roky a len minulý mesiac podľa servera The Verge vykonali prvý skúšobný let.

Celé zariadenie je na prvý pohľad jednoduché, pretože sa skladá zo štyroch hlavných motorov, ktoré sa môžu nakláňať. To je dôležitá vlastnosť pre udržanie rovnováhy. Stroj pritom zvládne pristáť aj s tromi, ak jeden z motorov vypadne. Každý z motorov má výkon 250 konských síl.

Hlavný je ale softvér, ktorý riadi celý lietajúci systém a udržuje jeho rovnováhu. Len ten firma vyvíjala mnoho mesiacov.

Prvý prototyp stroja pritom nemôže riadiť len tak niekto. Podľa Zapatu treba dlhý tréning na pôvodnom vodnom Flyboarde. Firma už ale plánuje stroj, ktorého užívateľ nebude musieť absolvovať tak náročný tréning. Rozhodne tiež nebude mať na chrbte nádrž s leteckým palivom, čo je pri aktuálnom modely nutnosť. Aj s ňou vydrží Flyboard Air vo vzduchu len zhruba 10 minút.

Dá sa tiež predpokladať, že nebude mať podobne veľký výkon, ktorý súčasnému stroju dovoľuje lietať pomerne vysokou rýchlosťou 60 - 80 km/h.

Celý stroj je veľmi drahý, hoci nie je známa jeho cena. Zapata tak počíta s prvým nasadením v bezpečnostných zložkách a v armáde.

01 - Modified: 2023-07-05 16:19:24 - Feat.: - Title: Vedci náhodou objavili spôsob výroby elektriny zo vzduchu. Blok veľkosti práčky by zásoboval celú domácnosť 02 - Modified: 2023-06-01 06:00:00 - Feat.: - Title: Cestoviny s paradajkami áno, rizoto s parmezánom nie. Kvôli čomu? Letecké spoločnosti odhalili, čo vo vzduchu chutí najlepšie 03 - Modified: 2023-04-12 16:31:42 - Feat.: - Title: Čína kvôli leteckým aktivitám uzavrie na pol hodiny vzdušný priestor pri Taiwane, napätie pokračuje 04 - Modified: 2023-04-12 12:32:01 - Feat.: - Title: Najvyťaženejší sa predstavili aj na Tehelnom poli. Netradičnej štatistike kraľujú Juhoameričania 05 - Modified: 2023-04-11 08:22:12 - Feat.: - Title: Manévrovanie medzi vrcholmi hôr či pristávanie priamo na pláži. Na týchto letiskách tuhne krv v žilách nielen cestujúcim
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
24. september 2023 08:40