Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2021, 11:27

Zemanova hospitalizácia skomplikovala zostavenie novej vlády. Babišovi beží čas

Hospitalizácia českého prezidenta Miloša Zemana nateraz prerušila kreovanie novej vlády.

Zemanova hospitalizácia skomplikovala zostavenie novej vlády. Babišovi beží čas
Zdroj: TASR/AP

Brusel sa dnes ráno prebúdza do zmenenej politickej krajiny po sérii víkendových otrasov v strednej Európe, komentuje server Politico okrem iného aj výsledok volieb do Poslaneckej snemovne v Českej republike.

Podobne ako ďalšie európske médiá spája politickú budúcnosť premiéra Andreja Babiša so zdravotným stavom českého prezidenta Miloša Zemana. Ten bol včera krátko po stretnutí s predsedom vlády prevezený do Ústrednej vojenskej nemocnice.

Komplikácie pri zostavovaní vlády

Prezident je hospitalizovaný na pracovisku intenzívnej medicíny, kde sa lieči s komplikáciami, ktoré sprevádzajú jeho chronické ochorenie. Zemanov zdravotný stav uvrhol zostavenie novej vlády do "limba", ktoré potrvá, než sa situácia vyjasní, napísalo Politico.

Francúzsky denník Le Monde uviedol, že Zemanova hospitalizácia prerušila vytváranie novej vlády. Situáciu podľa denníka navyše komplikuje fakt, že prezident už pred voľbami sľúbil, že vymenovaním vlády poverí lídra strany, ktorá získala najviac hlasov, nie koalíciu. Tou je Babišovo hnutie ANO.

"Česká republika čelí politickým otrasom a možnému mocenskému vákuu potom, čo jej premiér a miliardár Andrej Babiš utrpel prekvapivú porážku vo voľbách do snemovne a jeho najmocnejší stúpenec a jediný potenciálny záchranca Miloš Zeman bol prevezený do nemocnice, zrejme kvôli vážnej chorobe," napísal denník The Guardian. Podľa denníka má prezidentov stav priamy vplyv na Babišovo prežitie v politike.

Denník The Times k zdravotnému stavu prezidenta poznamenal, že Zeman, je "silný fajčiar a pijan, ktorý má cukrovku a je pripútaný na invalidný vozík. Jeho zdravie je predmetom špekulácií od tej doby, čo strávil osem dní v nemocnici."

Babiš sa môže pokúsiť o zvrat

Septembrovú hospitalizácii vo svojej analýze spomenul aj pražský spravodajca BBC, podľa ktorého ju prezidentova kancelária prezentovala ako plánovanú návštevu nemocnice kvôli dehydratácii a vyčerpaniu.

Podľa zistení Rádiožurnálu ale strávil osem dní v nemocnici kvôli tekutine v dutine brušnej. "Pán Ovčáček zverejnil vyhlásenie, v ktorom odmietol tieto tvrdenia ako lži a dezinformácie, motivované politickým aktivizmom a nenávisťou voči Zemanovi. Ale desivé zábery prezidenta prevezeného do nemocnice - zjavne v bezvedomí, s hlavou, ktorú mu drží ochranka, a sprevádza ho manželka s dcérou - nezmiernia v čase politického vákua obavy verejnosti," uviedla BBC.

Podľa denníka The Times Babišovi čoskoro vyprší čas, pretože 21. októbra sa v novom zložení stretne snemovňa, ktorá zvolí svojho predsedu.

Ten by mohol v prípade uvoľnenia prezidentského úradu kvôli zdravotným dôvodom prevziať jeho právomoci a vymenovať nového premiéra. Guardian ale podotýka, že Babiš sa medzičas pokúsi využiť k rozdeleniu koalície Spolu tvorenej ODS, ľudovcami a TOP 09 na vytvorenie vlády s jednou zo strán.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.