Wikimedia
StoryEditor

Escobarove hrochy sa stali pre Kolumbiu hrozbou, krajina voči nim zasiahla

14.10.2021, 12:37
Autor:
redredČTKČTK
Kolumbijské úrady použili na sterilizáciu liek GonaCon, ktorý dostali darom od amerického ministerstva poľnohospodárstva.

Kolumbijským úradom sa podarilo sterilizovať desiatky hrochov, ktoré do krajiny priviezol drogový boss Pablo Escobar. Hrochy sú v Kolumbii nepôvodným druhom a úrady sa už dlhší čas snažia regulovať ich počet, uviedla španielska agentúra EFE.

V oblasti rieky Magdalena teraz žije asi 80 hrochov. Bez zásahu by sa podľa odborníkov v najbližších dvadsiatich rokoch ich počet zvýšil až na 1 500.

Kolumbijské úrady použili na sterilizáciu liek GonaCon, ktorý dostali darom od amerického ministerstva poľnohospodárstva. Liek podali 24 hrochom, ďalších 11 ich bolo skôr vykastrovaných chirurgicky. Sterilizácia za použitia lieku je však menej nákladná a logisticky menej komplikovaná.

V 80. rokoch minulého storočia priviezol do Kolumbie narkobarón Pablo Escobar jedného samca a tri samice hrochov. Keď drogového bossa v roku 1993 polícia zastrelila, prevzala hrochy do starostlivosti kolumbijská zoologická záhrada. Kvôli ťažkostiam s prepravou však zvieratá zostali v areáli Escobarovej vily, z ktorej unikli do voľnej prírody.

Hrochy sa usadili na brehoch rieky Magdalena. Tam sa im náramne darí, pretože v Kolumbii nemajú prirodzených nepriateľov ako v Afrike, kde žijú vo voľnej prírode.

​"Musíme chrániť ekosystém v rieke Magdalena, naše pôvodné druhy a kontrolovať populáciu hrochov," uviedol ekológ David Echeverri, ktorý sa na sterilizácii hrochov podieľal.

Pre časť obyvateľov v oblasti, kde hrochy žijú, sa hrubokožci stali istými maskotmi. Keď v roku 2009 úrady nechali utratiť jedného z Escobarových hrochov, vyvolalo to taký odpor, že úrady s lovom nepokračovali.

16. máj 2022 10:21