Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2021, 12:25

Český Senát spravil prvý krok k tomu, aby Zeman prišiel o časť právomocí

Senát ako celok by mohol hlasovať 5. novembra, teda ešte pred ustanovujúcou schôdzou Snemovne, ktorá začne 8. novembra.

Miloš Zeman
Zdroj: Mafra/David Neff

Senátna komisia pre Ústavu sa jednomyseľne zhodla na tom, že český prezident Miloš Zeman má prísť o právomoci hlavy štátu podľa článku 66 Ústavy Českej republiky. "Sú dané podmienky pre aplikáciu článku 66," povedal k tomu šéf komisie Zdeněk Hraba. Senát ako celok by o tom mohol hlasovať 5. novembra, teda ešte pred ustanovujúcou schôdzou Snemovne, ktorá začne 8. novembra.

"Až do 8. novembra teda nebude nikto plniť funkciu vrchného veliteľa ozbrojených síl," povedal senátor Michael Canov a vytkol predsedovi Snemovne Radku Vondráčkovi, že nekonal a nezvolal mimoriadne dolnú komoru parlamentu. Premiér Andrej Babiš povedal ČT, že Vondráček už podľa neho nebude kandidátom hnutia ANO do vedenia Snemovne.

Popoludní bude šéf Senátu Miloš Vystrčil rokovať s predsedami parlamentných strán o ďalšom postupe. Podľa Ústrednej vojenskej nemocnice teraz nie je Zeman schopný vykonávať žiadne pracovné povinnosti.

Ústavný právnik Jan Kysela pri rokovaní senátnej komisie povedal, že odobratie právomocí hlave štátu končí vo chvíli, keď svoje rozhodnutie zmení jedna z komôr parlamentu.

"Iná možnosť neprichádza do úvahy, než kedy a akým spôsobom aktivujeme článok 66 ústavy," povedal už v pondelok Vystrčil. Podobne sa vyjadrili ďalší senátori.

Pre to, aby prezidentovi boli právomoci odobraté, je podľa ústavy nutný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov a senátorov. Odstránenie právomocí hlave štátu neznamená odvolanie prezidenta.

Snemovňa o tom bude môcť rozhodovať až na svojom ustanovujúcom zasadnutí, ktoré sa začne 8. novembra. Najbližšia schôdza Senátu začne 26. októbra.

Podľa článku 66 by sa právomoci hlavy štátu rozdelili medzi ďalších najvyšších ústavných činiteľov. Predsedu vlády by miesto prezidenta vymenoval predseda Snemovne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.