Reuters
StoryEditor

Kim hľadá cesty z hladomoru. Režim miesto peňazí tlačí poukážky na jedlo a vyzýva ľudí, aby jedli okrasné labute

29.10.2021, 15:06
Autor:
ČTKČTK
S blížiacim sa koncom zberu medzinárodní pozorovatelia varujú, že potravinová a ekonomická situácia v krajine je veľmi nebezpečná.

Od tlače platobných kupónov až po chov okrasných labutí čiernych na jedlo - Severná Kórea je nútená hľadať novátorské spôsoby, ako riešiť ekonomické problémy a nedostatok potravín v čase, keď sa predlžujú protipandemické uzávery hraníc. Uviedla to dnes agentúra Reuters.

S blížiacim sa koncom zberu medzinárodní pozorovatelia varujú, že potravinová a ekonomická situácia v krajine je veľmi nebezpečná. Objavujú sa aj známky, že KĽDR zvyšuje obchod a dostáva veľké dodávky humanitárnej pomoci prostredníctvom Číny.

Sústredia sa na poľnohospodárstvo

Juhokórejská rozviedka vo štvrtok na uzavretom parlamentnom vypočutí uviedla, že severokórejský vodca Kim Čong-un vydal príkaz, v ktorom vyzýva na zabezpečenie každého zrnka ryže a na to, aby všetko úsilie smerovalo do poľnohospodárstva.

Tohtoročná úroda by pritom podľa juhokórejskej rozviedky mohla byť lepšia ako tá minuloročná, a to vďaka slnečnejšiemu počasiu. Severná Kórea podľa informácií rozviedky podniká kroky na to, aby v nadchádzajúcich mesiacoch znovu otvorila hranice s Čínou a Ruskom.

KĽDR dlhodobo trpí nedostatkom potravín a zlé hospodárenie podľa pozorovateľov ešte zhoršujú medzinárodné sankcie kvôli jadrovému zbrojeniu, prírodné katastrofy a od minulého roka aj pandémie covidu-19. Tá prinútila Severnú Kóreu k bezprecedentnému uzavretiu hraníc.

Ľudia umierajú

Kim Čong-un už tento rok v júni priznal, že potravinová situácia v krajine je napätá a ospravedlnil sa za obete, ktoré obyvatelia musia prinášať, aby zabránili epidémii spôsobenej šírením koronavírusu. KĽDR oficiálne neohlásila jediný prípad nákazy chorôb covid-19.

Severokórejský vodca ale tiež vyhlásil, že ekonomika jeho krajiny sa v tomto roku zlepšila a pred niekoľkými dňami poprel správu vyšetrovateľov OSN, podľa ktorej tisícom najzraniteľnejších obyvateľov KĽDR hrozí smrť od hladu, uviedol Reuters.

Tlačia kupóny

Podľa rôznych médií, ktoré sa odvolávajú na nespresnené severokórejské zdroje, začala severokórejská centrálna banka tlačiť kvôli nedostatku severokórejských wónov peňažné kupóny v hodnote zhruba jedného amerického dolára.

Japonský server Rimjin-gang, ktorý vytvárajú severokórejskí prebehlíci, tento mesiac uviedol, že tieto kupóny sú v obehu najmenej od augusta tohto roku. Jednou z príčin je nedostatok atramentu a papiera na tlač bankoviek, ktoré sa do KĽDR dovážajú z Číny.

Jedia labute

Ďalším spôsobom, ako zmierniť nedostatok potravín, je konzumácia okrasných labutí čiernych. Severokórejské médiá tento týždeň propagovali mäso čiernych labutí ako cenný zdroj potravy a uisťovali, že nový chov v priemyselnom meradle ľuďom zlepší život. "Mäso čiernych labutí je lahodné a má zdravotný prínos," napísal denník vládnej strany Rodong sinmun.

Juhokórejský portál NK News, ktorý sa špecializuje na dianie v Severnej Kórei, uviedol, že výskum chovu labutí čiernych začal v KĽDR už na začiatku roka 2019. Úrady podľa NK News vyzvali školy, továrne a podniky, aby pestovali potraviny a chovali ryby a ďalšie zvieratá v záujme zvýšenia sebestačnosti.

01 - Modified: 2021-08-05 11:32:49 - Feat.: 0 - Title: Čo trápi KĽDR: škvrna na Kimovom zátylku, málo alkoholu a drahých oblekov 02 - Modified: 2021-09-09 15:38:07 - Feat.: 0 - Title: Hladomor bokom. Vychudnutý Kim Čong-un usporiadal obriu vojenskú prehliadku 03 - Modified: 2021-10-11 11:16:53 - Feat.: 0 - Title: Nemajú škodiť obyvateľom a túžiť po výhodách, odkazuje Kim severokórejským predstaviteľom 04 - Modified: 2021-10-13 05:46:05 - Feat.: 0 - Title: Kim chce vybudovať neporaziteľnú armádu. Jeho prejav zatienil "severokórejský rakeťák"
01 - Modified: 2023-09-28 07:39:08 - Feat.: - Title: KĽDR zakotvila štatút jadrového štátu už aj vo svojej ústave 02 - Modified: 2023-09-28 04:46:22 - Feat.: - Title: Americký vojak, ktorý zbehol do KĽDR, sa po prepustení vracia do USA 03 - Modified: 2023-09-27 15:39:16 - Feat.: - Title: Predstavitelia USA tvrdia, že vojak, ktorý utiekol do KĽDR, je v Číne. Zadržiavajú ho Američania 04 - Modified: 2023-09-26 18:48:18 - Feat.: - Title: Kórejský polostrov je podľa KĽDR na pokraji jadrovej vojny 05 - Modified: 2023-09-25 14:38:04 - Feat.: - Title: Severná Kórea po troch rokoch znovu otvára hranice cudzincom, informujú čínske médiá
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. september 2023 00:17