Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Spolupráca medzi Francúzskom a Spojenými štátmi je "absolútne kľúčová". Vyhlásil to v stredu francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý v Elyzejskom paláci prijal americkú viceprezidentku Kamalu Harrisovú. Správu priniesla tlačová agentúra AFP.

"Zdieľame názor, že sme na začiatku novej éry. Naša spolupráca je pre túto éru absolútne kľúčová," povedal Macron počas stretnutia s Harrisovou. Tá mu odpovedala, že Paríž a Washington "vždy mali veľký úspech vďaka spoločným hodnotám a spoločným prioritám."

​Macron hovoriaci po anglicky označil nedávne stretnutie s americkým prezidentom Joeom Bidenom za "plodné" a Harrisovej povedal, že "vydláždilo cestu na najbližšie týždne, mesiace a roky".

"Na základe rozhovoru, ktorý ste vy a prezident Biden viedli, sa teším na niekoľko nasledujúcich dní, keď budeme pokračovať v spolupráci a obnovíme naše partnerstvo, ktoré sme vždy mali," povedala Harrisová.

​Macronove vyhlásenia smerom k predstaviteľke USA prišli v čase napätých vzťahov v súvislosti so zrušením kontraktu na nákup ponoriek. Austrália v septembri podpísala bezpečnostný pakt AUKUS s Britániou a USA, zahŕňajúci vzájomnú výmenu spravodajských informácií.

Austrália vďaka tomu získa prístup k tajným technológiám, ktoré jej umožnia vyrobiť vlastné ponorky na jadrový pohon. V dôsledku toho Austrália zrušila zmluvu na nákup naftových ponoriek, ktorú pred piatimi rokmi uzavrela s francúzskou firmou Naval Group.

Paríž sa o zrušení zmluvy v hodnote 31 miliárd eur dozvedel iba niekoľko hodín pred zverejnením paktu, čo viedlo k diplomatickej roztržke s USA, ale aj s Britániou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.