Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2021, 08:13

Biden vyjadril znepokojenie nad porušovaním ľudských práv i Taiwanom

Americký prezident upozornil aj na dodržiavanie ľudských práv a postup Číny v oblasti Sin-ťiang, v Tibete a v Hongkongu.

Biden vyjadril znepokojenie nad porušovaním ľudských práv i Taiwanom
Zdroj: Reuters

Americký prezident Joe Biden v pondelok v telefonickom rozhovore s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom vyjadril "znepokojenie" nad porušovaním ľudských práv a upozornil na "jednostranné" kroky s cieľom zmeniť štatút Taiwanu. Informoval o tom Biely dom v tlačovej správe.

Biden a Si Ťin-pching sa spojili v pondelok večer prostredníctvom videokonferencie. Tento virtuálny summit trval viac ako tri hodiny, píše agentúra AP.

Spojené štáty podľa Bidenových slov naďalej podporujú politiku "jednej Číny" a nesúhlasia s jednostranne vyvíjaným úsilím zmeniť súčasný stav či prípadne oslabiť mier a stabilitu v Taiwanskom prielive.

Americký prezident upozornil aj na dodržiavanie ľudských práv a postup Číny v oblasti Sin-ťiang, v Tibete a v Hongkongu.

Takisto hovoril o potrebe chrániť amerických pracovníkov a podniky pred nespravodlivými obchodnými a hospodárskymi praktikami Číny a vyjadril sa aj k indotichomorskému regiónu. Pripomenul dôležitosť slobodnej plavby a preletov pre prosperitu tejto oblasti.

​Prezidenti hovorili tiež o zložitých vzťahoch medzi svojimi krajinami a zdôraznili zodpovedný prístup k vzájomnej konkurencii.

"Zdá sa, že našou povinnosťou ako lídrov Číny a Spojených štátov je zabezpečiť, aby súperenie medzi našimi krajinami neprerástlo do konfliktu, a to či už úmyselného, alebo neúmyselného," uviedol Biden na začiatku virtuálneho summitu.

Podľa Si Ťin-pchinga je potrebné, aby sa medzi oboma stranami zlepšila komunikácia.
So Si Ťin-pchingom hovoril Biden aj o dôležitej úlohe, ktorú ich krajiny zohrávajú pri riešení klimatickej krízy. Venovali sa tiež opatreniam v spojitosti so svetovými zásobami energie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.