Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2021, 17:45

USA nakupujú liek na koronavírus od Pfizeru. Môže urýchliť našu cestu von z pandémie, tvrdí Biden

Doposiaľ neschválené antivirotikum paxlovid podľa predbežných údajov znižuje riziko hospitalizácie či úmrtia až o 90 percent.

USA nakupujú liek na koronavírus od Pfizeru. Môže urýchliť našu cestu von z pandémie, tvrdí Biden
Zdroj: Reuters - Ilustračné

Spojené štáty sa dohodli s farmaceutickou spoločnosťou Pfizer na nákupe jej experimentálneho lieku na Covid-19 v množstve na liečbu desiatich miliónov ľudí.

Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Dávka pre jedného pacienta stojí bezmála 530 dolárov, americká vláda teda výrobcovi zaplatí 5,29 miliardy dolárov, informuje agentúra AP.

Liek nazvaný paxlovid by sa podával vo forme tabletky a mohol by poslúžiť na skorú domácu liečbu po nákaze koronavirom. Podľa predbežných výsledkov klinickej štúdie, v ktorej ho dostávali neočkovaní pacienti považovaní za rizikových, antivirotikum znižuje riziko hospitalizácie či úmrtia po nákaze koronavirom o takmer 90 percent.

Prechádza schvaľovaním

Pfizer tento týždeň požiadal americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv, aby umožnil nasadenie lieku v núdzovom režime.

"Akokoľvek táto antivírusová pilulka stále musí prejsť plným posúdením zo strany úradu pre kontrolu liečiv, podnikol som okamžité kroky, aby som zaistil dostatočné zásoby pre americký ľud. Dnes oznamujem, že sme kúpili desať miliónov liečebných kúr," uviedol prezident Biden.

Dodávky paxlovidu podľa neho začnú ku koncu roka a budú pokračovať v roku 2022. Podľa Bidena sa môže zatiaľ experimentálny liek z dielne Pfizeru stať ďalším dôležitým protiepidemickým nástrojom, ktorý "urýchli našu cestu von z pandémie".

Vakcíny sú stále na prvom mieste

"Naším najsilnejším nástrojom ale zostávajú vakcíny," dodal šéf Bieleho domu. Federálna vláda USA si už predtým objednala zásobu iného potenciálneho lieku proti covidu-19.

Firma Merck jej má dodať množstvo lieku molnupiravir pre viac ako tri milióny pacientov za cenu približne 700 dolárov na jednu kúru.

Žiadosť o povolenie núdzového použitia v tomto prípade úrad posudzuje od októbra. Británia sa tento mesiac stala prvou krajinou sveta, kde používanie pilulky dostalo zelenú. Spoločnosť Merck na začiatku októbra oznámila, že znižuje riziko hospitalizácie po nákaze koronavírusom o 50 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.