Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2021, 10:39

Opisujú ho ako raj na zemi. Kim skontroloval výstavbu utopického mesta (+galéria)

Kim Čong-un mesto podľa štátnych médií navštívil, aby dohliadol na konečnú fázu projektu. Výstavba má byť hotová do konca roka.

Opisujú ho ako raj na zemi. Kim skontroloval výstavbu utopického mesta (+galéria)
Zdroj: Reuters

Vodca Severnej Kórey Kim Čong-un sa po viac ako mesiaci opäť objavil na verejnosti. Vyrazil sa pozrieť, ako pokračuje výstavba v horskom mestečku Samjijon, ktoré štátne médiá označujú za dôkaz železnej vôle miestneho ľudu. Podľa expertov ide však iba o utópiu, prostredníctvom ktorej chce Kim upevniť svoju moc v období rozsiahleho nedostatku potravín.

Mesto so zjazdovkami, obchodnými a zdravotníckymi zariadeniami a bývaním pre tisíce rodín opisujú štátne médiá ako raj na zemi, čo je podľa medzinárodných pozorovateľov v kontraste s faktom, že národ čelí extrémnej chudobe, akútnemu nedostatku potravín a ekonomickým problémom.

KĽDR sa podľa expertov snaží ostentatívnym budovaním v Samjijone podporiť svoje tvrdenie, že krajina prekvitá napriek medzinárodným sankciám, ktorým čelí za svoje jadrové zbrojenie. „Mestské budovy odrážajú veľkú lojalitu, silnú vôľu a pot nášho ľudu. Je dôkazom železnej vôle Severnej Kórey dosiahnuť prosperitu vlastnou cestou,“ vyhlásil v utorok Kim, ktorý si pre túto príležitosť obliekol dlhý čierny kabát.

Legenda, ktorú režim udržiava

Návšteva Samjijonu prichádza vo chvíli, keď sa KĽDR chystá na desiate výročie vodcovho nástupu do vedenia krajiny, ktoré pripadá na 17. decembra.

Mesto sa nachádza neďaleko hraníc s Čínou v blízkosti hory Pektusan, ktorá má pre režim zásadný význam. Legenda režimu totiž hovorí, že sa na jej úpätí narodil Kim Čong-il – otec súčasného vodcu.

Dokončenie Samjijonu bolo pôvodne plánované na minuloročné 75. výročie založenia vládnucej Robotníckej strany, výstavbu však zásadne spomalila pandémia. Kim mesto podľa štátnych médií navštívil, aby dohliadol na konečnú fázu projektu. Výstavba má byť hotová do konca roka.

„Je to o upevnení odkazu Kim Čong-una na jeho desiate výročie vo funkcii. Kim chce posilniť mytológiu, že plní božský mandát vládnutia,“ uviedla Jean H. Leeová, expertka na KĽDR z amerického Wilsonovho centra.

„Výstavba ako je Samjijon je pre Kimovo dedičstvo teraz obzvlášť významná, pretože Severná Kórea po takmer dvojročnom uzavretí hraníc prechádza vážnymi ekonomickými problémami. Pandémia zastavila tok väčšiny tovaru a potravín do zeme,“ podotýka pre The Washington Post Leeová.

Juhokórejská rozviedka koncom októbra informovala, že diktátor vydal príkaz, v ktorom vyzýva na zabezpečenie každého zrnka ryže a na to, aby všetko úsilie smerovalo do poľnohospodárstva. Jedným zo spôsobov, ako sa krajina snaží zmierniť nedostatok potravín, je konzumácia okrasných labutí čiernych.

Štátne médiá ich mäso propagujú ako cenný zdroj potravy a uisťovali, že nový chov v priemyselnom meradle ľuďom zlepší život.

Kim sa zameriava na zbrojenie

KĽDR teraz údajne podniká kroky na to, aby v nadchádzajúcich mesiacoch znovu otvorila hranice s Čínou a Ruskom. Z Číny podľa spravodajcov už teraz prijíma veľké dodávky humanitárnej pomoci.
Ďalšie mestá brutálne chátrajú

Kim sa po nástupe k moci sústredil najmä na zbrojenie či odstraňovanie nepohodlných funkcionárov. Infraštruktúra išla podľa Leeovej bokom. „Skutočnosť je taká, že do infraštruktúry nedáva dostatok zdrojov. Namiesto toho všetko odteká do vývoja jadrových zbraní,“ vysvetľuje.

„To málo, čo infraštruktúre venuje, je strategicky zamerané na projekty, ktoré slúžia na podporu Kimovho obrazu k propagande. Mnoho ďalších miest po celej krajine pritom chradne,“ dodáva Leeová.

Kim na svojej poslednej verejnej akcii v polovici októbra predviedol najnovší arzenál, vrátane zbrane, o ktorej tvrdí, že je „hypersonická“. Vodca sa tak na verejnosti neukázal 35 dní, čo opäť rozvírilo špekulácie o jeho zdraví. Na snímkach vyzerá o niečo chudšie ako na predchádzajúcich fotografiách.

Prehliadka v Samjijone je prvou tohtoročnou akciou, kvôli ktorej diktátor opustil hlavné mesto. Okrem iného navštívil aj poľnohospodársku oblasť v okolí Samjijonu, ktorú opísal ako „malebnú modelovú jednotku v rurálnej zástavbe“.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.