Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2021, 07:16

Čína znížila úroveň diplomatických vzťahov s Litvou. Dôvodom je spor o Taiwan

  • Litva porušila diplomatickú zvyklosť a súhlasila, aby zastupiteľský taiwanský úrad vo Vilniuse niesol názov Taiwanu namiesto názvu Tchajpejská reprezentačná kancelária.
  • Ten používajú ostatné krajiny, aby neurazili Peking.
Čína znížila úroveň diplomatických vzťahov s Litvou. Dôvodom je spor o Taiwan
Zdroj: AP/TASR

Čína v nedeľu znížila úroveň svojich diplomatických vzťahov s Litvou z veľvyslancov na chargé d'affaires. Odplatila sa tak za to, že pobaltský štát umožnil Taiwanu, ktorý Peking pokladá za súčasť svojho územia, otvoriť si zastupiteľský úrad. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Čína už predtým vyhostila litovského veľvyslanca. Vyjadruje to silnú citlivosť Číny na štatút Taiwanu, ktorý podľa slov Pekingu nemá právo robiť vlastnú zahraničnú politiku. Čína takisto stiahla svojho veľvyslanca z Litvy.

Izolácia voči svetu ​

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu uviedlo, že diplomatické vzťahy budú znížené na úroveň chargé d'affaires, čo je druhý najvyššie postavený predstaviteľ veľvyslanectiev.

Čína sa snaží Taiwan na svetovej scéne izolovať a bráni sa akémukoľvek oficiálnemu použitiu slova "Taiwan", aby ostrovná vláda nenadobúdala pocit medzinárodnej legitimity.

Krok Litvy však odráža narastajúci záujem vlád o rozširovanie vzťahov s Taiwanom, ostrovnou demokraciou, ktorá je zároveň dôležitým obchodným partnerom a centrom technologického priemyslu.

V tomto období navyše Peking hnevá svojich susedov čoraz agresívnejšou zahraničnou a vojenskou politikou. Taiwan a pevninská Čína majú od roku 1949, po občianskej vojne, vlastné vlády.

Taiwan uznáva 15 krajín 

​Čínske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Litvu z "podkopávania čínskej suverenity a územnej celistvosti". A vyzvalo litovskú vládu, aby "okamžite napravilo chyby".

Peking odmieta pestovať oficiálne vzťahy s vládami, ktoré uznávajú Taiwan ako samostatnú krajinu. Týchto vlád je len 15.

Mnohé vlády, vrátane Spojených štátov a Japonska, majú oficiálne diplomatické vzťahy s Pekingom, ale udržiavajú rozsiahle obchodné vzťahy s Taiwanom. Mnohé pestujú vzťahy s demokraticky zvolenou vládou Taiwanu prostredníctvom obchodných úradov, ktoré slúžia ako neoficiálne veľvyslanectvá.

Litva porušila túto diplomatickú zvyklosť a súhlasila, aby zastupiteľský taiwanský úrad v metropole Vilnius niesol názov Taiwanu namiesto tradičného názvu Tchajpejská reprezentačná kancelária - ten používajú ostatné krajiny, aby neurazili Peking.

Litva už predtým oznámila, že má v pláne na Taiwane otvoriť svoj zastupiteľský úrad.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.