Reuters
StoryEditor

Napätie sa stupňuje. Akýkoľvek útok ho vyjde draho, varujú Ukrajinci Putina

25.11.2021, 12:18
Autor:
ČTKČTK
Šéf ukrajinskej rozviedky cez víkend povedal, že Rusko zhromaždilo cez 92-tisíc vojakov okolo ukrajinských hraníc

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba dnes uviedol, že prípadný útok na Ukrajinu by prišiel Rusko draho a spôsobil mu "politické, ekonomické a ľudské straty". Informovala o tom agentúra Reuters.

Rusko v posledných dňoch posilňuje svoje vojská pri hraniciach s Ukrajinou, čo Kyjev, Spojené štáty a NATO hodnotia ako predzvesť možného útoku. Kremeľ to odmieta.

"Nesnažíme sa uhádnuť, čo sa deje v hlave (ruského prezidenta Vladimíra) Putina," uviedol šéf ukrajinskej diplomacie v televíznom prejave. "Robíme na tom, aby sme mu dali jasne najavo, že akýkoľvek útok na Ukrajinu ho príde draho, takže je lepšie to nerobiť," dodal.

Vzájomné varovania

Hlavným cieľom je podľa neho Rusko odradiť od "ďalších agresívnych akcií". "Moskva musí jasne pochopiť, aké by to spôsobilo politické, ekonomické a ľudské straty v prípade novej fázy agresie," uviedol Kuleba.

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky cez víkend povedal časopisu Millitary Times, že Rusko zhromaždilo cez 92-tisíc vojakov okolo ukrajinských hraníc a chystá sa zaútočiť na konci januára alebo začiatku februára.

​Kremeľ to poprel a naopak varoval pred ukrajinskými "provokáciami". Putin minulý týždeň uviedol, že Západ berie na ľahkú váhu varovanie Moskvy, aby neprekračoval jej "neprekročiteľné línie". Varoval najmä pred postupom Severoatlantickej aliancie v oblasti Čierneho mora.

Na Ukrajinu mieria americké zbrane

Ukrajina z USA dostala veľkú dodávku protitankových striel Javelin a jej námorníctvo v utorok zaradilo do služby dva bývalé člny americkej pobrežnej stráže. Podľa Kulebu dostane Ukrajina ešte jedno americké plavidlo.

Moskva dlhodobo odmieta možnosť vstupu Ukrajiny do NATO a ostro kritizuje akékoľvek posilňovanie vzťahov Kyjeva s alianciou. Kremeľ tento týždeň uviedol, že Rusko vyzbrojovanie Ukrajiny modernými zbraňami zo Spojených štátov sleduje so znepokojením.

Vzťahy Kyjeva a Moskvy sú nepriateľské od roku 2014, keď protesty zvrhli ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Rusko následne anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo ozbrojené povstanie proruských separatistov v Donbase. Boje na východe Ukrajiny si doteraz vyžiadali 14-tisíc životov.

16. máj 2022 11:18