Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2021, 13:03

Ak to bude potrebné, európska lieková agentúra schváli novú vakcínu proti omikronu. Malo by to trvať tri až štyri mesiace

Šéf Moderny dnes vyhlásil, že súčasné vakcíny nebudú proti omikronu tak účinné, ako voči teraz najrozšírenejšiemu variantu delta.

Ak to bude potrebné, európska lieková agentúra schváli novú vakcínu proti omikronu. Malo by to trvať tri až štyri mesiace
Zdroj: Reuters

Európska lieková agentúra by mohla v prípade potreby schváliť vakcíny účinné proti koronavírusovému variantu omikron v priebehu troch až štyroch mesiacov. V debate s europoslancami to dnes povedala riaditeľka agentúry Emer Cookeová, podľa ktorej zatiaľ nie je isté, či bude nejaká úprava súčasných očkovacích látok potrebná. Ak áno, farmaceutické spoločnosti budú musieť dokázať ich účinnosť, vyhlásila šéfka orgánu povoľujúceho lieky na používanie v krajinách Európskej únie.

Únijné krajiny sa v posledných dňoch snažia zabrániť hromadnému rozšíreniu doteraz bližšie nepreskúmaného variantu koronavírusu, ktorý sa prvýkrát objavil v krajinách južnej Afriky. Európska únia preto prerušuje alebo obmedzuje letecké spojenie s touto oblasťou a snaží sa rýchlo izolovať ľudí s omikronom.

"Aj keby sa nový variant výraznejšie rozšíril, vakcíny, ktoré máme, budú naďalej poskytovať ochranu," uistila Cookeová europoslancov, ktorí sa pýtali na to, ako rýchlo pôjde prípadne prispôsobiť očkovacie preparáty omikronu. Šéfka agentúry vyhlásila, že jej agentúra bude potrebovať tri až štyri mesiace na potrebné klinické testy a schvaľovací proces.

​Krajiny dvadsaťsedmičky po odporúčaní agentúry používajú na očkovanie proti covidu prípravky spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson&Johnson. Žiadna z firiem zatiaľ nepotvrdila, či jej vakcína proti nedávno objavenému variantu chráni. Šéf Moderny dnes v denníku Financial Times vyhlásil, že súčasné vakcíny nebudú proti omikronu tak účinné, ako voči teraz najrozšírenejšiemu variantu delta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.