Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2018, 19:23

Dubčekov syn kritizoval Zemana: Nech jeho výsledky zhodnotí český národ

Pavol Dubček tak reagoval na Zemanove výroky na adresu jeho otca.

Dubčekov syn kritizoval Zemana: Nech jeho výsledky zhodnotí český národ
Zdroj: Reuters

Medzi dôrazných kritikov českého prezidenta Miloša Zemana za jeho hanlivý výrok o vodcovi tzv. Pražskej jari Alexandrovi Dubčekovi sa v rozhovore pre denník Nový čas pripojil syn niekdajšieho prvého tajomníka československých komunistov, bratislavský lekár Pavol Dubček.

Zeman minulý utorok v prejave k začatiu osláv 100. výročia vzniku Československa zaradil Dubčeka medzi tých, ktorí sa v roku 1968 "potentovali hrôzou". Jeho slová vyvolali v Česku i na Slovensku značnú nevôľu,  odsúdili ich aj minister kultúry Marek Maďarič alebo štátny tajomník ministra zahraničia Ivan Korčok.

​"Zeman je človek, ktorý len kritizuje, a to nielen môjho otca," povedal slovenskému denníku šesťdesiatdeväťročný Dubčekov syn. "Ak niekto chce za sebou zanechať serióznu prácu pre občanov, mal by začať najskôr pri sebe," dodal.

Pavla Dubčeka by zaujímalo, ako by sa v minulých náročných historických obdobiach Zeman zachoval. "Na mojom otcovi sa intenzívne hľadajú rôzne chyby. Za Zemanom zostávajú spálené mosty ... Nech jeho výsledky zhodnotí český národ," vyhlásil.

Zeman si v prejave položil otázku, prečo sa po okupácii Československa v roku 1968 vojskami Varšavskej zmluvy našiel medzi vtedajšou politickou elitou iba jeden statočný človek, a to František Kriegel, a "prečo sa všetci ostatní potentovali hrôzou".

Vtedajším predstaviteľom podľa Zemana súhlas s okupáciou nepomohol. "Najskôr dostali tieto idoly funkciu predsedu Federálneho zhromaždenia, potom už len klesli na veľvyslanca v Turecku a potom už ani to nie," povedal Zeman v zjavnej narážke na Dubčeka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.