AP/Patrick Semansky
StoryEditor

Biden pripustil ďalšiu kandidatúru. Podmienkou bude zdravie

23.12.2021, 06:18
Autor:
ČTKČTK
Pripustil, že ak by kandidoval Donald Trump, zvýšilo by to možnosť jeho kandidatúry.

Americký prezident Joe Biden pripustil možnosť, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie v roku 2024. Podmienkou podľa neho je, že sa bude rovnako ako doteraz tešiť dobrému zdraviu.

V rozhovore so stanicou ABC sedemdesiatdeväťročný Biden tiež povedal, že by šanca na jeho opätovnú kandidatúru zvýšila eventualita, kedy by sa o Biely dom rozhodol znovu uchádzať bývalý prezident Donald Trump.

"Áno," odpovedal Biden jednoznačne na otázku moderátora, či sa plánuje uchádzať o znovuzvolenie.

"Ak budem mať také zdravie ako teraz, ak sa budem tešiť dobrému zdraviu, potom budem znova kandidovať," povedal dodal Biden.

Na otázku, či by kandidoval, aj keby to znamenalo "odvetu" proti Trumpovi, Biden odpovedal:

"Samozrejme. Prečo by som nekandidoval proti Donaldovi Trumpovi, keby bol kandidátom? To by zvýšilo možnosť mojej kandidatúry."

​Biden a Trump proti sebe kandidovali v prezidentských voľbách v novembri 2020. Trump sa stále nezmieril so svojou porážkou a opakuje svoje nepodložené tvrdenia, že bolo hlasovanie sfalšované a voľby mu boli ukradnuté.

Biden sa pri tohtoročnej inaugurácii do úradu vo svojich 78 rokoch stal najstaršou osobou, ktorá kedy zložila prezidentskú prísahu. Otázky, či sa bude usilovať o druhé funkčné obdobie, ho sprevádzajú po celú dobu jeho doterajšieho prezidentstva.

Za prirodzenú Bidenovu následníčku v prezidentskom úrade bola donedávna považovaná Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová. Vo Washingtone sa ale šíria zvesti o jej momentálne zlých vzťahoch s prezidentom.

17. máj 2022 12:22