Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2021, 10:39

Plynovod Jamal pokračuje v reverznom móde tretí deň

Surovina tak prúdi z Nemecka do Poľska, čo zvyšuje tlak na európsky spotový trh s plynom.

Plynovod Jamal pokračuje v reverznom móde tretí deň
Zdroj: Reuters

Plynovod Jamal, ktorý prepravuje ruský zemný plyn cez Poľsko do západnej Európy, pokračuje v reverznom režime aj vo štvrtok, tretí deň po sebe.

Surovina tak prúdi z Nemecka do Poľska, čo zvyšuje tlak na európsky spotový trh s plynom. Poukázali na to údaje nemeckého prevádzkovateľa siete plynovodov Gascade, ktoré zverejnila agentúra Reuters.

Ako Gascade informoval, podľa údajov na nemeckej meracej stanici Mallnow ležiacej na poľsko-nemeckej hranici plyn prúdi vo štvrtok cez plynovod Jamal z Nemecka do Poľska, a to v hodinovom objeme zhruba 1,18 milióna kilowatthodín. To je rovnaký objem ako v stredu 22. decembra.

​Na tejto úrovni by sa mal udržať počas celého dňa. Agentúra Reuters dodala, že ruská spoločnosť si ani na štvrtok nerezervovala tranzitné kapacity na dodávku plynu prostredníctvom plynovodu Jamal.

Ceny plynu v Európe vyskočili tento týždeň na historické maximum po tom, ako sa v utorok tok plynu smerujúceho cez Jamal obrátil.

K zmene dochádza v období zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Ruskom a Európskou úniou, Moskva však opakuje, že obrátenie toku plynu v Jamale nemá politické príčiny.

Nepriamo to potvrdzujú dvaja veľkí odberatelia ruského plynu v Nemecku, ktorí uviedli, že ruský dodávateľ Gazprom si svoje zmluvné záväzky plní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.