Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2018, 17:17

Sorosova nadácia z Maďarska zatiaľ neodchádza, potvrdil jej hovorca

Nadácia otvorenej spoločnosti reaguje na medializované informácie o presune maďarskej pobočky do Berlína.

Sorosova nadácia z Maďarska zatiaľ neodchádza, potvrdil jej hovorca
Zdroj: Reuters

Hovorca maďarskej pobočky Nadácie otvorenej spoločnosti Csaba Csontos v piatok v Budapešti nepotvrdil štvrtkové informácie internetového vydania rakúskeho denníka Die Presse o uzavretí budapeštianskej kancelárie nadácie a jej presťahovaní do Berlína.

Podľa jeho slov pre tlačovú agentúru Reuters maďarská pobočka nadácie rozhodne o prípadnom odchode z Budapešti alebo zachovaní súčasného stavu až po schválení návrhu zákona o mimovládnych organizáciách zákonodarcami v maďarskom hlavnom meste.

Sú vo fáze zvažovania

"Sme v období zvažovania našich možností, plánovania. Maďarská vláda je rozhodnutá presadiť prijatie zákona Stop Sorosovi... Bude to symbolický krok, ktorý poslúži uškrteniu mimovládnych organizácií.

Momentálne musíme rozmýšľať, ako by sa mohol dotknúť nás, ktorí podporujeme tieto organizácie, a ako by sme mali konať," vyhlásil podľa MTI hovorca.

Orbán smutný nebude

"Poslucháči pochopia, ak nebudem roniť krokodílie slzy," povedal v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió v reakcii na štvrtkovú informáciu Die Presse maďarský premiér Viktor Orbán.

"Už dávno poznám špekulantov, dávno poznám aj samotného Georgea Sorosa. Ich svet je už raz taký, že sa znova a znova vracia späť. Nikdy sa nevzdávajú," dodal Orbán.

Orbánove útoky

Orbán, ktorého vládny blok Fidesz-KDNP získal v parlamentných voľbách z 8. apríla dvojtretinovú väčšinu, založil svoju predvolebnú kampaň na démonizovaní migrantov.

Amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa a organizácie podporované jeho Nadáciou otvorenej spoločnosti obviňuje, že chcú umožniť príchod tisícov migrantov do Maďarska.

Minulý mesiac Orbán uviedol, že vláda pozná mená približne 2000 členov "Sorosovej žoldnierskej armády".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.