emmanuel macronReuters
StoryEditor

Macron: V nasledujúcom roku možno vyjdeme z pandémie. Kandidatúru nepotvrdil

31.12.2021, 22:14
Autor:
ČTKČTK
Macron prehovoril k Francúzom krátko po tom, čo krajina ohlásila ďalší rekordný prírastok nakazených.

Najbližšie týždne budú zložité, ale rok 2022 by mohol byť rokom, keď Francúzsko vyjde z epidémie covidu-19. Vo svojom silvestrovskom prejave to dnes uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Ani teraz nevyslal jasný signál ohľadom svojej kandidatúry v jarných prezidentských voľbách, informovala agentúra Reuters.

Macron prehovoril k Francúzom krátko po tom, čo ministerstvo zdravotníctva ohlásilo ďalší rekordný prírastok infekcií koronavírusom.

Francúzsko ich za posledný deň zaznamenalo na 232-tisíc a tretím dňom v rade evidovalo prírastok nad 200-tisíc. Nová vlna covidu tam podobne ako v mnohých ďalších krajinách narušila tradičné oslavy príchodu nového roku.

"Nadchádzajúce týždne budú náročné, to všetci vieme," povedal francúzsky prezident. Podobne ako ďalší európski lídri propagoval očkovanie proti covidu a znovu apeloval na ľudí, ktorí si ešte nenechali niektorú z vakcín podať. Očkovacie látky označil za spoľahlivú cestu z koronavírusovej krízy.

"2022 bude možno rokom, keď vyjdeme z epidémie. Chcem tomu veriť spoločne s vami. Rokom, kedy uvidíme koniec tohto nekonečného dňa," pokračoval Macron. Povedal tiež, že k nasledujúcemu roku vzhliada s "rozhodným optimizmom".

Nech už bude vývoj pandémie covidu akýkoľvek, v apríli Francúzsko čakajú prezidentské voľby. Macron zatiaľ nepotvrdil, či sa bude uchádzať o druhý mandát, jeho spojenci už ale neoficiálne prípravy kampane zahájili, uvádza Reuters. Dnes prezident situáciu nevyjasnil.

Sľúbil, že bude "pracovať až do posledného dňa" súčasného funkčného obdobia a povedal, že bude naďalej slúžiť Francúzom, nech bude jeho rola po voľbách akákoľvek.

24. máj 2022 05:53