Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2018, 16:49

V Bielom dome zavládla po summite depresia. Ľudia z Trumpovho tímu zvažujú odchod

  • Mnoho ľudí z prezidentského tímu zvažuje po summite v Helsinkách urýchlený odchod.
  • Zvyčajní obhajcovia Trumpových postojov pripúšťajú, že jeho konanie bolo sklamaním, ale nemá politické následky.
  • Niektorí analytici žiadajú, aby ľudia z Bieleho domu neodchádzali, pretože by ich nahradili ešte viac poddajné osoby.
V Bielom dome zavládla po summite depresia. Ľudia z Trumpovho tímu zvažujú odchod
Zdroj: Reuters

Po helsinskom summite zavládla v Bielom dome hlboká depresia a mnoho ľudí z prezidentského tímu zvažuje urýchlený odchod. Napísal to dnes americký spravodajský portál Politico s odvolaním sa na zdroje z kancelárie hlavy štátu. Po tlačovke Donalda Trumpa s Vladimirom Putinom vraj nálada v Bielom dome klesla na nulu.

Zmätené Trumpovo vyhlásenie zanechalo dokonca aj v jeho spojencoch pocit, že aj keď prezident "technicky uznal chybu" vo svojich vyhláseniach o nezasahovaní Ruska, v skutočnosti si myslí práve to, čo povedal - že verí Putinovým argumentom o tom, že Moskva sa nesnažila ovplyvniť prezidentské voľby v roku 2016, píše Politico.

"Ľudia sú v depresii," povedal portálu nemenovaný republikán blízky Bielemu domu. "Tí, ktorí zvažovali odchod možno po novembrových kongresových voľbách, teraz veľmi vážne premýšľajú o urýchlení svojich plánov," uviedol.

Zvyčajní obhajcovia Trumpových postojov síce pripúšťajú, že jeho konanie v Helsinkách bolo sklamaním, ale upozorňujú, že nemá politické následky, uvádza Politico. Upozorňujú, že minister zahraničia Mike Pompeo ani poradca pre národnú bezpečnosť Bolton po summite rezignovať nehodlajú.

Niektorí americkí komentátori poukazujú na to, že aj keď európski spojenci USA s obavou očakávali, že Trump v Helsinkách uzná zabratie Krymu alebo zruší protiruské sankcie, nič z toho sa na summite nestalo.

​Podľa amerického experta Breta Stephensa by Pompeo a Bolton odstúpiť mali, ak si zachovali zdravý rozum. Iní ale žiadajú, aby ľudia z Bieleho domu neodchádzali.

"Neodchádzajte, prosím," napísala v časopise Atlantic šéfka vplyvného Medzinárodného ústavu pre strategické štúdie Kori Schakeová. "Nemali by sme dopustiť devastácii vyvolanú odchodom rozumných ľudí, ktorých by prezident nahradil osobami ešte viac poddajnými a kompromisnými," napísala politologička.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.