Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2018, 10:30

Namiesto protestov oslavy: v nemeckom lese zakázali ťať stromy na rozšírenie dolu

Na protest prišlo oveľa viac ľudí, než sa predpokladalo. Tí napokon namiesto protestu oslavovali.

Namiesto protestov oslavy: v nemeckom lese zakázali ťať stromy na rozšírenie dolu
Zdroj: Dreamstime

Cez víkend sa neďaleko nemeckého lesa Hambach neplánovane oslavovalo vo veľkom. Na sobotu zvolali organizátori z hnutia Ende-Gelände protest proti ťažbe hnedého uhlia, kvôli ktorému les na juhozápade Nemecka už niekoľko rokov obetováva v nemalom svoje stromy. Z pôvodných štyritisíc hektárov sa Hambacher Forst podľa portálu Deutsche Welle scvrkol na plochu dvesto hektárov. Naplánovaný protest sa však nakoniec pretavil do oslavy. V piatok totiž súd rozhodol o tom, že rúbať sa v lese až do odvolania nebude. A navyše, predpokladaná 20-tisícová účasť bola viac než dvojnásobná - protestovať, respektíve oslavovať prišlo 50-tisíc ľudí.

Prečo? V tesnej blízkosti lesa sídli najväčší dol na hnedé uhlie v Európe. Od polovice októbra chcela energetická spoločnosť RWE pokračovať v rúbaní, podľa jej slov by si bez ďalšieho rozšírenia dolu totiž nemecké uhoľné elektrárne nevystačili. Aby pritom RWE mohla rúbať, musí úradom dostatočne preukázať, že dol za iných okolností nemôže fungovať ďalej.

Experti protirečia energetickej spoločnosti

V uplynulých týždňoch však položili na stôl viacerí experti štúdie, ktorých závery sa jasne zhodujú: rúbanie lesa nie je nevyhnutné. Greenpeace dokonca obvinilo RWE z toho, že pri žiadosti o povolenie rúbať zavádzala. A ekologickí aktivisti argumentujú aj tým, že v lese žije viac než stovka druhov živočíchov, z toho niektoré sú chránené.

Prístrešky v lese Hambach, ktorý je symbolom boja proti ťažbe hnedého uhlia.
Zdroj: Wikimedia.org

Najvyšší správny súd spolkovej republiky Severné Porýnie-Vestfálsko, pod ktorú les spadá, dal preto v piatok RWE na čas stopku a prítomnosť chránených zvierat v lese chce preveriť. Rozhodnúť má podľa informácií Deutsche Welle do pár mesiacov. Agentúra ČTK píše, že z piatočného súdneho verdiktu zároveň vyplýva, že RWE nepredložila dostatočné argumenty na nevyhnutnosť rúbať.

Dôvodom čistiek je bezpečnosť, tvrdia policajti

Rok čo rok les kvôli zásobám hnedého uhlia, ktoré pod sebou ukrýva, zoštíhľoval. A nemeckí ekologickí aktivisti ho už šiestym rokom preto chránia takpovediac vlastným telom. Čiastočne sa totiž do lesa nasťahovali. Presnejšie povedané, postavili si prístrešky v korunách stromov, kde každoročne „na truc“ bývajú práve v čase, keď má prísť k rúbaniu.

Policajti preto pred plánovaným začiatkom rúbania začali s „čistkami“ a snažili sa zhadzovať prístrešky a vyháňať aktivistov z lesa. Podľa agentúry ČTK však oficiálne nie preto, že musia les „pripraviť“ na ťatie. Policajti vraj konali na povel úradov, podľa ktorých sú prístrešky nebezpečné, nemajú požiarne schody ani zábradlie. Aktivisti to označili za zámienku.

Nemci chcú pritom s hnedým uhlím v energetike skoncovať - dátum však ešte stanovený nie je. Krajina si zároveň v máji vytýčila ambiciózny ekologický cieľ - do konca roka 2020 chce znížiť množstvo vyprodukovaných emisií skleníkových plynov o 40 percent, v roku 2050 by to malo byť až o 95 percent. 

A tie chce znižovať celý svet. Prostredníctvom Parížskej klimatickej dohody, ktorá si stanovila, že svet bude globálne otepľovanie držať na uzde a teplota planéty nestúpne do konca storočia o viac než 2 stupne od preindustriálnych čias. Práve preto sa les Hambach stáva (nielen) pre Nemcov symbolom boja proti ťažbe hnedého uhlia. A proti klimatickej zmene.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.