Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Kvôli údajnému únosu svojho syna podľa bookmakerov príde český premiér Andrej Babiš (ANO) o svoj post. Na to, že Babiš nebude 1. februára predsedom českej vlády s dôverou Snemovne, je aktuálne vypísaný kurz 1,5:1, opačná možnosť je ohodnotená kurzom 2,38:1.

Uviedol to hovorca stávkovej kancelárie Tipsport Jiří Hadrava. Ostatné stávkovej spoločnosti s výnimkou dcérskej firmy Chance podobné kurzy nevyhlásili.

"Horúca kauza premiéra Babiša a jeho syna, ktorý tvrdí, že bol s vedomím svojho otca zadržiavaný na Kryme, by mohla s premiérovým kreslom skutočne zamáva. Ak by sa potvrdilo, že bol Babiš mladší svojím otcom "uprataný" kvôli vyšetrovaniu kauzy Čapí hnízdo, je podľa aktuálneho kurzu pravdepodobné, že by premiér musel rezignovať," hovorí bookmaker Tipsportu Pavol Boško.

Prečo sa kurz znížil

Tipsport spolu s dcérskou spoločnosťou Chance vypísali kurzy okolo dnešného poludnia. Pôvodný kurz 1,7:1 na to, že Babiš príde o premiérske kreslo, zhruba po troch hodinách klesol na 1,5:1.

"Vplyv na to mali predovšetkým rôzne politické vyjadrenia počas popoludnia. Navyše sme na premiérovo odstúpenie dohromady prijali stávky za desaťtisíc korún," doplnil Hadrava.

​V Tipsporte a Chance možno staviť aj na to, či bude Babiš premiérom na konci budúceho roka. "Tu je úrad predsedu vlády bez Babiša ešte o niečo pravdepodobnejšie," dodal Boško. Aktuálne má táto situácia kurz 1,33:1, opačný variant 3:1.

O čo ide v kauze

Syn premiéra Andrej Babiš portálu Zoznam Správy povedal, že ho spolupracovníci jeho otca držali kvôli kauze Čapí hnízdo na Kryme. Premiér Babiš podľa syna chcel, aby kvôli kauze zmizol z Česka.

Babišov syn povedal portálu, že k farme Čapí hnízdo, kvôli ktorej premiér čelí obvineniu z dotačného podvodu, podpisoval nejaké dokumenty, ale vraj nevedel, čo podpisuje. Tiež uviedol, že bol ako pacient v Národnom ústave duševného zdravia a v súčasnosti berie lieky.

​Výroky syna premiéra Babiša vyvolali ostrú reakciu opozície, ale aj napätie vo vládnej koalícii ANO a ČSSD. Šesť opozičných strán podalo návrh na vyslovenie nedôvery Babišovej vláde, nemajú však zatiaľ dosť hlasov, aby uspeli.

Babiša vyzvali, aby do vyšetrenia kauzy odišiel z funkcie premiéra. Predseda vlády považuje reportáž s vyjadrením svojho syna za hyenizmus a za súčasť scenára, ktorý ho má zničiť a dostať z politiky. Babiš povedal, že jeho syn je psychicky chorý, nebol unesený a z krajiny odišiel dobrovoľne.

Babiš otec aj syn sú kvôli 50-miliónovej dotácii (v korunách) na farmu Čapí hnízdo medzi obvinenými.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.