Zatiaľčo Slováci a Česi si včera pripomínali vydobytú slobodu po páde komunistického režimu, vo Veľkej Británii taktiež volali po slobode. Len trocha inej. Aby na tejto planéte mohli slobodne žiť ľudia aj povedzme o pol storočia. Tisícky demonštrantov tak včera zaplnili centrum Londýna, po vláde žiadali riešiť klimatickú zmenu a vymieranie živočíchov. Obidva procesy majú enormný vplyv na „bežný“ chod planéty. Ľudia na niektorých miestach kvôli výkyvom počasia a prírodným katastrofám, ktoré so sebou zmena klímy prináša, nebudú môcť žiť. Nie len na to upozornila v októbri správa Medzivládneho panelu OSN o klimatickej zmene (IPCC).
Vyše 6-tisíc protestujúcich zablokovalo päť mostov v centre hlavného mesta, čím skolabovala doprava. Londýnski policajti kvôli tomu zatkli podľa verejnoprávnej stanice BBC minimálne 45 ľudí. Podľa policajtov kvôli protestujúcim nemohli pokračovať v jazde ani sanitky.
Organizátori uviedli, že ísť cestou masívnej blokády nebolo ľahké rozhodnutie. „Ale ak budú veci takto pokračovať, budeme čeliť väčšiemu vymieraniu, než bolo to, ktoré viedlo k vyhynutiu dinosaurov,“ povedala podľa denníka The Guardian jedna z organizátoriek Tiana Jacoutová.
Zmena klímy sa dotýka aj bohatých krajín
Protestovať prišlo široké spektrum ľudí, rodiny s deťmi i dôchodcovia, aktivisti, politici či veriaci. „Je pekné myslieť si, že sme bohatá krajina či šiesta najväčšia ekonomika na svete, ale to nám tak či onak nepomôže, klimatická zmena nás masívne ovplyvní tiež,“ uviedla pre The Guardian Jenny Jonesová, členka Strany zelených Anglicka a Walesu.
Britský denník píše, že včerajšia občianska neposlušnosť bola jedna z najväčších v britskej histórii za posledné dekády. Okolo desiatej hodiny sa ľudia začali zhromažďovať na mostoch, o hodinu neskôr zablokovali prejazdy a križovatky. Niektoré skupinky sa k sebe tesne priľnuli, iní sa len pochytali za ruky a spievali pesničky.
„Priviedla ma sem urgentnosť riešiť klimatickú zmenu, alarmujúce vymieranie a moja viera v Boha, ktorý všetko toto stvoril a ktorého stvorenstvo my ničíme a ukrižovávame,“ povedal pre The Guardian pastor Martin Newell na Blackfriarskom moste. Celkovo protestujúci zaplnili ešte Southwarský, Waterloosky, Westminsterský a Lambethský most.
Celý protest natočila spravodajská audio-vizuálna agentúra Ruptly:
Aktívnu kampaň za občiansku neposlušnosť viedli v posledných dvoch týždňoch členovia skupiny Extinction Rebellion (Rebélia vymierania). Tá vznikla len pred niekoľkými mesiacmi. Jej členovia od vlády žiadajú, aby krajina zredukovala tvorbu emisií skleníkových plynov na nulu do roku 2025. A navyše chcú, aby vláda založila niečo ako združenie občanov, na ktorom by prijali krízový plán. Podobne, ako to Británia urobila po druhej svetovej vojne.
Včerajší protest bol masívnym vyvrcholením kampane skupiny, ale organizátori s protestami prestať neplánujú a od stredy chcú opäť začať blokovať cesty i mosty. „Ak sa pozrieme na mieru ekologickej krízy, ktorej čelíme, toto je primeraná miera protestov. Len takto donútime vládu sadnúť si za stôl, aby prebrala naše požiadavky. Sme pripravení riskovať všetky dôsledky za cenu našej budúcnosti,“ povedal pre The Guardian jeden z organizátorov Gail Bradbrook.