ProtestyTASR/AP/Vladimir Tretyakov
StoryEditor

Situácia v Kazachstane je pod kontrolou. V Almate rozoberajú barikády, tvrdia tamojšie úrady

10.01.2022, 07:34
Autor:
ČTKČTK
Podľa ruských a miestnych médií malo pri nepokojoch prísť o život 164 ľudí.

Situácia v Kazachstane je podľa tamojšieho bezpečnostného výboru pod kontrolou a stabilizovaná. V najväčšom meste Almaty, ktoré bolo minulý týždeň ohniskom nepokojov a protivládnych demonštrácií, sa začalo rozoberanie barikád.

Ministerstvo vnútra dnes oznámilo, že pri protestoch bolo zatknutých 7 939 ľudí. Podľa neoficiálnych údajov z minulých dní prišlo o život vyše 160 ľudí.

Situácia je pod kontrolou

Nepokoje začali na začiatku roka kvôli prudkému zdraženiu skvapalneného ropného plynu, čo postihlo mnohých motoristov.

Bezpečnostný výbor vo svojom dnešnom vyhlásení uviedol, že sa podarilo neutralizovať "ohniská teroristických hrozieb" a situácia je pod kontrolou.

Agentúra Reuters píše o udalostiach z minulého týždňa ako o "najhoršej vlne násilia" v Kazachstane. Pôvodne pokojný protest proti zdražovaniu prerástol v násilí.

Minulý týždeň sa ľudia v niektorých mestách zmocnili vládnych budov a zapálili ich. Úrady vinia "extrémistov a teroristov", medzi ktorými boli podľa nich aj cudzinci.

Národný smútok

"Domnievam sa, že išlo o sprisahanie, do ktorého boli zapojené domáce a určité zahraničné ničivé sily," vyhlásil dnes v televíznom rozhovore štátny tajomník Jerlan Karin bez toho, aby niekoho menoval.

Medzi zatknutými je bývalý premiér a šéf kontrarozviedky Karim Masimov. Prezident Kasym-Žomart Tokajev minulý týždeň rozpustil vládu a povolil polícii a armáde strieľať do demonštrantov.

Ruské a miestne médiá v nedeľu uviedli s odkazom na zdravotníkov, že o život prišlo 164 ľudí. Polícia ani ministerstvo zdravotníctva tento údaj nepotvrdili. Potvrdená je smrť 16 členov bezpečnostných síl.

V uliciach Almaty podľa dnešnej správy agentúry TASS začalo rozoberanie barikád a štátne vlajky sú na spustené na pol žrde. Na dnešok bol v krajine vyhlásený národný smútok.

Lietadlá ruskej armády z Almaty do Ruska cez víkend prepravili asi 1 500 Rusov, ktorí si priali z Kazachstanu odcestovať.

25. máj 2022 14:35