Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.03.2019, 09:18

Trump odmietol, že by belošský nacionalizmus bol rastúcou hrozbou

Šéf Bieleho domu tak odpovedal na otázku, ktorú mu jeden z novinárov položil v súvislosti s piatkovým útokom.

Trump odmietol, že by belošský nacionalizmus bol rastúcou hrozbou
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump znovu odmietol, že by belošský nacionalizmus predstavoval pre svet rastúcu hrozbu.

Šéf Bieleho domu tak odpovedal na otázku, ktorú mu jeden z novinárov položil v súvislosti s piatkovým útokom na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch, pri ktorom zahynulo 49 ľudí.

Ku streľbe v mešitách sa prihlásil austrálsky pravicový radikál, ktorý uviedol, že ho k činu viedli protiimigračné motívy.

Austrálčan tiež Trumpa spomenul vo svojom manifeste, ktorý zverejnil pred útokom. Amerického prezidenta v dokumente označil za "symbol znovuobjavenia belošskej identity".

Jeden z reportérov sa v piatok Trumpa opýtal, či vníma celosvetové zvýšenie hrozby belošského nacionalizmu. "V podstate nie. Domnievam sa, že sa jedná o malú skupinu ľudí, ktorí majú veľmi, veľmi vážne problémy. Myslím si, že (útok) na Novom Zélande je práve taký prípad," povedal šéf Bieleho domu.

Americký prezident čelil už v minulosti silnému tlaku, aby počínanie radikálnych skupín odsúdil. Bolo tomu napríklad po násilnostiach vyvolaných akciami belošských rasistov v americkom Charlottesville v roku 2017.

Aj vtedy sa Trump vyjadril k násilnostiam iba všeobecne a dával najavo opatrný prístup k belošským radikálom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.