Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.03.2019, 07:28 Aktualizované dňa 24.03.2019 o 16:29

Mayová čelí vzbure. Odstaviť ju majú chcieť jej vlastní ministri

  • Ministri chcú premiérku konfrontovať na pondelkovom zasadaní vlády.
  • Sú presvedčení, že Mayová je pre ďalšie vyjednávanie príťažou.
  • Zhoda údajne panuje na tom, že by ju mal teraz vo funkcii vystriedať dočasný premiér.
Mayová čelí vzbure. Odstaviť ju majú chcieť jej vlastní ministri
Zdroj: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová čelí vzbure vnútri vlastného kabinetu, celkom 11 jeho členov žiada jej odstúpenie a vymenovanie nového prechodného šéfa vlády. Vo svojom dnešnom vydaní to napísal britský nedeľník The Sunday Times.

Podľa reportéra Tima Shipmana chcú ministri nespokojní s tým, ako Mayová riadi proces vystúpenia Británie z Európskej únie, premiérku konfrontovať na pondelkovom zasadnutí vlády a pohroziť rezignáciou, ak im nesľúbi, že sa svojho postu vzdá.

Ministri to popreli

Tieto úvahy ale dnes popreli minister financií Philip Hammond aj šéf úradu vlády David Lidington aj minister životného prostredia Michael Gove.

"Nie, nemyslím si, že je to tak. Nie je to o premiérke. Výmena premiérov by nám nepomohla," povedal Hammond serveru Sky News. "Hovoriť o výmene hráčov, ktorí sú na ihrisku, je v tejto chvíli, úprimne povedané, zbytočný prepych," dodal.

Poprel tiež špekulácie, že by si údajne želal, aby Mayovú vystriedal ako dočasný premiér jej fakticky zástupca Lidington. Ten podľa agentúry Reuters vyhlásil, že nemá ambíciu vystriedať Mayovú, ani čas na spiknutia proti premiérke.

Gove podľa Reuters povedal, že premiérka má jeho plnú podporu, a doplnil, že nastal čas, aby sa "chladné hlavy" sústredili na to, aby parlament konečne schválil premiérkinu brexitovú dohodu. "Nemyslím si, že je čas na výmenu kapitána," povedal Gove s tým, že premiérkina dohoda rešpektuje výsledky referenda.

Nahradiť ju má dočasný premiér

Svoj ďalší postup ladili podľa Shipmana vzbúrenci vnútri kabinetu v sobotu večer. Podľa nich sa Mayová stala pre ďalšie vyjednávanie ohľadom brexitu príťažou a mala by byť nahradená niekým iným.

Zhoda údajne panuje na tom, že by ju mal teraz vo funkcii vystriedať dočasný premiér, ktorý bude vládu riadiť do doby, než si Konzervatívna strana na jeseň zvolí nové vedenie.

Nespokojní členovia vlády údajne medzi sebou už diskutujú aj o mene nástupcu Mayovej. Zhoda by podľa nich umožnila, aby po jej prípadnej demisii nenastal vlečúci súboj o nástupníctvo, ktorý by mohol ďalší postup okolo brexitu ešte skomplikovať.

Padli prvé mená

Najväčšie šance má podľa The Sunday Times šéf britského úradu vlády David Lidington, ktorého podporujú okrem iného minister obchodu Greg Clark, ministerka práce Amber Ruddová, minister spravodlivosti David Gauke, minister financií Philip Hammond a minister vnútra Sajid Javid.

"Davidova práca by bola zaistiť odklad v EÚ, nájsť zhodu na ďalšej politike ohľadom brexitu a pripraviť usporiadanú voľbu nového lídra," citoval nedeľník zdroj z britskej vlády.

Lidington získava podporu okrem iného aj tým, že dal údajne vopred najavo, že sa voľby nového predsedu Konzervatívnej strany ako jeden z kandidátov nemieni zúčastniť.

Ďalší možní nástupcovia

Okrem Lidingtona sa ako o možných nasledovníkoch Mayovej hovorí aj o ministrovi zahraničia Jeremym Huntovi a ministrovi životného prostredia Michaelovi Goveovi.

Premiérka Mayová získala vo štvrtok v Bruseli na summite EÚ odklad brexitu prinajmenšom do 12. apríla, nie je však isté, či v najbližších dňoch presvedčí poslancov k podpore hotové dohody s EÚ, ktorú predtým už dvakrát odmietli. V opačnom prípade hrozí Británii neriadený brexit.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.