Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2019, 19:27 Aktualizované dňa 16.04.2019 o 14:25

Nie je isté, či konštrukcia Notre-Dame vydrží. Odborníci kontrolujú statiku

  • Katedrálu Notre-Dame zachvátil požiar v pondelok krátko pred siedmou hodinou večer.
  • Zrútila sa hlavná veža aj strecha katedrály. 
  • Hrozilo, že sa katedrála zrúti. Hasičom sa však podarilo hlavnú konštrukciu zachrániť.
  • Prezident Macron vyjadril odhodlanie, že katedrálu znovu vybudujú.
  • Podľa parížskeho prokurátora vyšetrovanie príčin požiaru zatiaľ nedáva žiadny dôvod domnievať sa, že oheň bol založený úmyselne.
  • Statici budú musieť v najbližšom čase určiť, nakoľko je konštrukcia gotického chrámu porušená a či vydrží.
Nie je isté, či konštrukcia Notre-Dame vydrží. Odborníci kontrolujú statiku
Zdroj: Reuters

Rozsiahly požiar, ktorý v pondelok večer zachvátil katedrálu Notre-Dame (Chrám Matky Božej) v Paríži, sa hasičom podarilo v utorok dopoludnia úplne uhasiť. Uviedol to veliteľ zásahu Gabriel Plus.

​Na mieste bude ďalej hliadkovať zhruba stovka hasičov, ktorí budú dohliadať na bezpečnosť požiariska a zamerajú sa na statiku stavby.

Ich úlohou bude takisto zaznamenať spolu s odborníkmi presný rozsah škôd a zaistiť bezpečný prevoz cenných artefaktov z chrámu.

Takto sa zrútila veža katedrály Notre-Dame: 

Požiar, ktorý zúril viac než osem hodín, môže podľa francúzskych médií súvisieť z renovačnými prácami na streche a sanktusníku - štíhlej vežičke nad presbytériom kostola na hrebeni strechy hlavnej chrámovej lode.

Vyšetrovanie príčin požiaru zatiaľ nedáva žiadny dôvod domnievať sa, že oheň bol založený úmyselne. Informoval o tom dnes parížsky prokurátor Rémy Heitz.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron priamo na mieste nešťastia vyjadril odhodlanie katedrálu znovu vybudovať. Pomôcť by tomu mali finančné prostriedky získané zo zbierky, ktorú na tieto účely zriadia. Spoliehajú sa aj na medzinárodnú pomoc. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.