Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2019, 16:24 Aktualizované dňa 27.05.2019 o 19:42

Historický moment v Rakúsku: Kurz skončil, parlament vyslovil nedôveru vláde prvýkrát od vojny

  • Alpskú republiku k predčasným septembrovým voľbám povedie dočasný kabinet zložený pravdepodobne výhradne z odborníkov.
  • Po roku 1945 hlasoval parlament o odvolaní kabinetu či jednotlivého ministra už v 185 prípadoch.
  • Žiadny však nikdy nezískal potrebnú väčšinu.
Historický moment v Rakúsku: Kurz skončil, parlament vyslovil nedôveru vláde prvýkrát od vojny
Zdroj: Reuters

Rakúska Národná rada dnes vyslovila nedôveru vláde kancelára Sebastiana Kurza, ktorý je tiež predsedom Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

​Proti rekonštruovanej vláde zloženej z ľudovcov a nestraníckych odborníkov hlasovali aj poslanci sociálnej demokracie (SPÖ) a protiimigračných slobodných (FPÖ). Tí koalíciu s ľudovcami opustili v dôsledku svojej korupčnej aféry, ktorá prepukla pred viac ako týždňom.

Rakúsky prezident Van der Bellen prijme ešte dnes večer predsedov všetkých parlamentných klubov a o 21:00 SELČ potom má vydať vyhlásenie.

Na rade je kabinet odborníkov

Podľa agentúry APA návrh SPÖ na vyslovenie nedôvery Kurzovej vláde podporili okrem socialistov tiež poslanci FPÖ a opozičného zoskupenia Jetzt. Proti boli Kurzovi ľudovci a tiež liberálna opozičná strana NEOS.

Alpskú republiku teraz k predčasným septembrovým voľbám povedie dočasný kabinet zložený pravdepodobne výhradne z odborníkov, ktorých musí poveriť dočasným riadením rezortov prezident Alexander Van der Bellen, ktorý môže existujúcu vládu krátku dobu ponechať vo funkcii, alebo hneď poveriť nového kancelára zostavením kabinetu.

Ako o možnom úradujúcom kancelárovi sa najčastejšie hovorí o bývalom eurokomisárovi pre poľnohospodárstvo Franzovi Fischlerovi (ÖVP).

Dnešné vyjadrenie nedôvery parlamentom bolo vôbec prvé v rakúskych povojnových dejinách. Stalo sa tak napriek historickému úspechu ľudovej strany v nedeľných voľbách do Európskeho parlamentu, v ktorých získala bezmála 35 percent hlasov. Podľa analytikov voliči odmietli ľudovcov potrestať za to, že po dobu 17 mesiacov pôsobili vo vládnej koalícii so slobodnými.

185 neúspešných odvolávaní

Po roku 1945 hlasoval parlament o odvolaní kabinetu či jednotlivého ministra už v 185 prípadoch, žiadny však nikdy nezískal potrebnú väčšinu.

Rakúsko sa ocitlo vo vládnej kríze po afére, ktorú odštartoval nemecký denník Süddeutsche Zeitung a spravodajský magazín Der Spiegel zverejnením videa, na ktorom šéf slobodných a neskorší vicekancelár Heinz-Christian Strach pred rakúskymi voľbami v roku 2017 hovorí vo vile na Ibize so ženou vydávajúcou sa za príbuznú ruského oligarchu.

Témou rozhovoru bolo možné nezákonné financovanie Stracheho strany a prideľovanie štátnych zákaziek výmenou za volebnú pomoc. Prípad začala vyšetrovať rakúska prokuratúra.

Po prepuknutí krízy Kurz minulý týždeň najprv z vlády prepustil ministra vnútra Herberta Kickla, načo z kabinetu odišli aj ostatní štyria ministri z FPÖ. Nahradili ich odborníci, ale poloúradnícka vláda ovládaná ľudovcami nemala väčšinovú podporu v Národnej rade.

Opozíciu Kurzov prechodný kabinet nepresvedčil. "Konal vo vlastnom záujme," zdôvodňovala dnes v parlamente návrh na vyslovenie nedôvery šéfka SPÖ Pamela Rendiová-Wagnerová.

Kurza obvinila z "bezuzdnej, nehanebnej" túžby po moci. Najväčšia opozičná strana Kurzovi vytýkala, že počas krízy opozíciu prakticky úplne ignoroval.

Kickl dnes Kurze obvinil zo zneužitia videa na upevnenie svojej vlastnej moci. "Zvalil na celú stranu Slobodných vinu za zlyhanie dvoch ľudí," povedal Kickl parlamentu. "Pokúsil sa ťažiť z ťažkej situácie vládneho partnera," dodal exminister.

Kurz rozhodnutie rešpektuje

Samotný Kurz dnes večer svojich stúpencov na ľudovckej Politickej akadémii uistil, že ľudovci sú pripravení k hladkému odovzdaniu moci prechodnej vláde a že nech bude prechodná vláda akákoľvek, ÖVP ju podporí.

Kurz pochválil prácu svojej doterajšej koaličnej vlády a jej reformy a vyjadril poľutovanie nad tým, že jedno video poškodilo nielen FPÖ, ale zničilo aj celú vládu. FPÖ potom obvinil, že si rýchlo našla nového koaličného partnera, totiž SPÖ.

Svojich priaznivcov Kurz vyzval, aby bez zlosti a nenávisti prijali dnešné demokratické rozhodnutie parlamentu. Tým, ktorí volali, že "Kurz musí preč", dosluhujúci kancelár odkázal: "Musím ich sklamať, som stále tu a zostanem aj naďalej."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.